شناسهٔ خبر: 106985 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواشناسی هشدار سطح زرد منتشر کرد؛

تشدید فعالیت سامانه بارشی/ وزش باد و خیزش گرد و خاک در برخی از استان‌ها/ احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و برخورد صاعقه

گرد و خاک سازمان هواشناسی با انتشار هشدار هواشناسی سطح زرد از تشدید فعالیت سامانه بارشی و افزایش گرادیان فشار از ابتدای صبح سه‌شنبه، دوم فروردین ماه تا روز جمعه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی با انتشار هشدار هواشناسی سطح زرد، در توصیف سامانه، تشدید فعالیت سامانه بارشی از ابتدای صبح سه‌شنبه، دوم فروردین ماه تا روز جمعه پنجم فروردین ماه را اعلام کرد.

بر اساس این هشدار، بارش باران همراه با وزش باد نسبتا شدید، رعد و برق و احتمال بارش تگرگ، بارش برف و رخداد مه در نواحی مرتفع و کوهستانی نوع مخاطره مذکور است که روز سه شنبه آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، شمال ایلام، مرکزی، شمال چهارمحال و بختیاری، زنجان، شمال شرق خوزستان، البرز، قزوین، تهران، مازندران، خراسان شمالی، گلستان، ارتفاعات سمنان و روز چهارشنبه آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، گیلان، شمال مرکزی زنجان، ارتفاعات البرز، در استانهای قزوین، البرز و تهران را در برمی‌گیرد.

در ادامه این هشدار آمده است؛ روز پنج‌شنبه آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، شمال مرکزی، شمال چهارمحال و بختیاری، شمال ایلام، شمال شرق خوزستان و روز جمعه جنوب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات البرز، در استانهای زنجان، قزوین و البرز تحت تاثیر سامانه بارشی قرار می‌گیرند.

همچنین اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به ویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پرواز از اثرات این نوع مخاطره است.

از این رو سازمان هواشناسی به شهروندان توصیه کرد: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو را جدی بگیرند.

سازمان هواشناسی کشور در ادامه هشدار سطح زرد در توصیف سامانه دوم، افزایش گرادیان فشار در روز سه‌شنبه دوم فروردین تا روز جمعه را اعلام کرد.
بر این اساس نوع مخاطره وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک اعلام شده است که روز سه‌شنبه استان‌های همدان، مرکزی، شمال اردبیل، قم، جنوب تهران، فارس، اصفهان، شرق سمنان، روز چهارشنبه شرق و جنوب سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، روز پنج‌شنبه استان‌های مرکزی، لرستان، همدان، قزوین، اصفهان، قم، چهارمحال و بختیاری، جنوب تهران، فارس، بوشهر، یزد، خراسان رضوی، کرمان، جنوب و شرق سمنان، جنوب خراسان رضوی، ایلام، کردستان، کرمانشاه و روز جمعه استان‌های مرکزی، قم، البرز، تهران، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، فارس، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان را در برمی‌گیرد.

احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی از اثرات این نوع مخاطره است؛ لذا سازمان هواشناسی توصیه کرد: احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی جدی گرفته شود.