شناسهٔ خبر: 107779 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل امور دریایى سازمان بنادر و دریانوردى خبر داد:

انجام بیش از ۶ میلیون و ۱۵۵ هزار سفر دریایی/ استقبال بی‌نظیر مسافران بدون هیچ‌گونه سانحه دریایی

سفر دریایی رئیس ستاد سفرهاى دریایى نوروزى کشور با تشریح جزئیات طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروزی ۱۴۰۱، اعلام کرد: در سال جاری بیش از ۶ میلیون و ۱۵۵ هزار سفر دریایی انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین عباس نژاد در رابطه با طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروزی که از تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ در بنادر مسافری و اسکله های گردشگری کشور آغاز شد و تا ۱۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۱ ادامه داشت، ‌اظهار کرد: آمار مسافران نوروزی در سال ۱۴۰۱ معادل ۶ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۵۱۳ نفر بود که از این تعداد ۳ میلیون و ۶ هزار و ۶۷۵ نفر مربوط به بخش مسافری دریایی و ۳ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۸۳۸ نفر مربوط به بخش گردشگری دریایی بود.

وی ادامه داد: تعداد مسافران دریایی نوروزی در سال ۱۳۹۸ که مربوط به دوره قبل کرونا است معادل ۶ میلیون و ۶۱ هزار و ۸۱ نفر بود و در سال ۱۴۰۰ صرفا ۱ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۸۲۶ مسافر دریایی جابجا شدند.

مدیرکل امور دریایى سازمان بنادر و دریانوردى با اشاره به اینکه در بخش مسافر خودرویی نیز در سال جاری تعداد خودرو‌ها معادل ۵۹۶ هزار و ۵۰۶ دستگاه بود، خاطرنشان کرد: تعداد خودروها در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۲۹ هزار و ۷۲۶ دستگاه بود و در سال ۹۸ که مربوط به دوره قبل از کرونا است تعداد ۵۶۷ هزار و ۴۰۸ دستگاه خودرو وجود داشت.

عباس‌نژاد با بیان اینکه تعداد شناورها در سال ۱۴۰۱ معادل ۳۲۷ هزار و ۷۳۰ فروند بود، گفت: این درحالی است که تعداد شناورها در سال ۱۳۹۸ که مربوط به قبل از دوره کرونا است معادل ۳۰۰ هزار و ۵۳۳ فروند بود؛ همچنین باید خاطرنشان کرد که تعداد شناورها در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ معادل ۸۲ هزار و ۶۶۶ فروند بود.

وى با بیان اینکه خوشبختانه در سال جارى با استقبال خوب مسافران در بخش سفرهاى دریایى روبرو بودیم، عنوان کرد: از بنادر و مجارى مجاز دریانوردى، عملیات‌ها به صورت روان و بى وقفه انجام شد و برخى بنادر کشور نظیر بنادر حقانى و ذاکرى ٢٤ ساعته فعالیت کردند، همچنین با تمهیدات صورت گرفته توسط عوامل سازمانی و همکاری ارگان های همکار در اجرای طرح مذکور، خوشبختانه هیچ‌گونه سانحه دریایی در این حوزه رخ نداد.

رئیس ستاد سفرهاى دریایى نوروزى کشور با اشاره به افزایش تعداد شناورها و صندلى در طرح تسهیل سفرهاى دریایى نوروز ١٤٠١، بیان کرد: طى ٢ سال اخیر که با شیوع ویروس کرونا همراه بودیم برخى شناورها از رده خارج شدند و نگرانى مبنى بر این وجود داشت که با مشکل صندلى مواجه شویم اما با همت شناورداران، مالکان، پیگیرى هاى سازمان بنادر دریانوردى و تسهیلات ارائه شده از سوى این سازمان با تعداد مضاعف شناور و صندلى چه در بخش خودرو و چه در بخش مسافر روبرو شدیم.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، عباس نژاد از تمامی همکاران ستادی و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی و نیز تمامی افراد و مجموعه‌هایی که تلاش کردند تا طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروزی ۱۴۰۱ به بهترین شکل ممکن انجام شود قدردانی کرد.