شناسهٔ خبر: 108266 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

با هدف بهینه‌تر شدن مدیریت در بخش حمل و نقل کالا:

بارنامه الکترونیکی جایگزین بارنامه کاغذی شد

تردد کامیون مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای البرز از حذف بارنامه کاغذی از سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای خبر داد و گفت: از بیستم فروردین ماه سال جاری صدور بارنامه الکترونیکی شده و شرکت‌های حمل و نقل پس از اتمام بارنامه‌های فیزیکی تحویلی، فرآیند صدوربارنامه با فرآیند الکترونیکی را اجرا خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی از البرز، علی زندی‌فر، اظهارکرد: از بیستم فروردین ماه سال جاری صدور بارنامه کاغذی برای شرکت‌های حمل و نقلی حذف شده است و براساس ضوابط ابلاغی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، بارنامه به صورت الکترونیکی صادر می‌شود لذا شرکت‌های حمل و نقل پس از اتمام بارنامه‌های فیزیکی تحویلی، فرآیند صدوربارنامه با فرآیند الکترونیکی را اجرا خواهند کرد.

وی گفت: با توجه به الزامات قانونی مندرج در قوانین و مقررات مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون حذف فیزیکی بارنامه و الکترونیکی‌کردن اسناد حمل کالا به وسیله ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای، شرکت‌های حمل و نقل موظف به صدور بارنامه الکترونیکی شده‌اند.

این مسئول افزود: شرکت‌های حمل و نقل باید نسبت به صدور الکترونیکی بارنامه‌های مربوطه براساس ضوابط ابلاغی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اقدام و درصورت درخواست رانندگان محترم تصویری از داده‌های بارنامه‌های مذکور را به نحو مقتضی در اختیار راننده وسیله نقلیه حامل کالا قرار بدهند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز بیان کرد: سال گذشته حدود ۸۰۱ هزار برگ بارنامه توسط ۸۶ شرکت حمل ونقل کالای استان صادر شد که با الکترونیکی شدن بارنامه در سطح کشور، علاوه بر صرفه‌جویی ریالی، گردش کار دریافت خدمات حمل و نقل کالا با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

زندی‌فر تصریح کرد: صدور اسناد حمل الکترونیکی کالا و حذف فیزیک بارنامه، آغازی بر تحول فرآیندهای مدیریت حمل و نقل کالا بوده که برای دستیابی به حمل و نقل دیجیتال و تحقق اهداف ارائه خدمات الکترونیک انجام می‌شود و موفقیت این طرح، همراهی تمامی دست‌اندرکاران بخش حمل و نقل جاده‌ای از جمله رانندگان، شرکت‌های حمل و نقل و تشکل‌های صنفی را می‌طلبد.