شناسهٔ خبر: 108487 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان خبر داد؛

ساخت سیلوهای ۱۰۰ هزار تنی غلات در بندر چابهار تا پایان اردیبهشت به اتمام می‌رسد

سیلو مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: کار ساخت کندوهای سیلوهای غلات ۱۰۰ هزار تنی بندر شهید بهشتی چابهار تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: عملیات اجرایی ساخت این پایانه تمام مکانیزه از مهرماه ۱۳۹۹ شروع شده و با در اختیار داشتن دو خط انتقال از اسکله به کندوهای نگهداری غلات در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسد و توان تخلیه کالاهای اساسی از کشتی‌ها را به حدود ۱۲۰۰ تن در ساعت می‌رساند.

به گفته وی، این پروژه با هدف تسریع در تخلیه، ارتقای شاخص‌های نگهداری و افزایش ظرفیت برای پذیرش کشتیهای حامل کالاهای اساسی در بندر شهید بهشتی چابهار طراحی و در حال ساخت و تکمیل است.

آقایی افزود: در سال ۱۴۰۰، بندر شهید بهشتی چابهار، بیش از ۲ میلیون تن انواع کالای اساسی (گندم، جو، شکر، ذرت، نهاده‌های دامی و برنج) را از کشتی‌ها تخلیه و وارد شبکه توزیع استان‌های واقع در شرق و مرکز کشور کرد و با کسب سهم حدود ۱۰ درصدی، در جایگاه سوم بین بنادر تجاری جنوبی و شمالی کشور ایستاد.  

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بندر چابهار که بزرگترین بندر اقیانوسی کشور است، با برخورداری از توان عملیاتی دو بندرِ شهید کلانتری و شهید بهشتی، در سال ۱۴۰۰ مشخصا حدود ۱۵۰ هزار تن برنج را از کشتی‌ها تخلیه کرده است. این میزان حدود ۴۹ درصد کل برنج ورودی به کشور از مسیر دریایی در سال گذشته محسوب و رتبه نخست را از این جهت برای چابهار در بین تمامی بنادر تجاری ایران به ارمغان آورد.

به گزارش بندر چابهار، اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در طول دو سال اخیر، تلاش‌های موفقی را نیز برای تبدیل بندر چابهار به قطبی برای صادرات مواد معدنی داشته و رشد ۳.۵ برابری در این زمینه تجربه شده است.