شناسهٔ خبر: 109620 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواشناسی هشدار دریایی سطح زرد برای دو سامانه صادر کرد؛

دریای خزر و خلیج فارس مواج می‌شود/خطر غرق شدن شناگران

امواج دريا طوفان سازمان هواشناسی با انتشار هشدار دریایی سطح زرد از افزایش میزان سرعت باد و ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل برای برخی مناطق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور، سامانه اول افزایش میزان سرعت باد (شمالی-شمال‌غربی-شمال‌شرقی) بوده و از پیش از ظهر جمعه سی‌ام اردیبهشت آغاز شده و تا بعدازظهر شنبه سی و یکم ادامه دارد.

نوع مخاطره این سامانه افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۲ متر در فرا ساحل بین ۲ تا ۳ متر اعلام شده است.

منطقه اثر نیز دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود.

اثر مخاطره سامانه احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک پیش‌بینی شده است.

سازمان هواشناسی به پرهیز از شنا بویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر و محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع بویژه در فراساحل توصیه کرده است.

سامانه دوم نیز افزایش میزان سرعت باد(شمال‌غربی-جنوب‌غربی) پیش‌بینی شده که از روز جمعه آغاز شده و تا یک‌شنبه اول خرداد ادامه دارد.

نوع مخاطره افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۱/۵ متر در فرا ساحل بین ۲ تا ۲/۵ متر خواهد بود و منطقه اثر نیز برای روز جمعه، مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و خوزستان خواهد بود.

روز شنبه خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان و روز یک‌شنبه خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان پیش‌بینی شده است.

اثر مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک اعلام شده و سازمان هواشناسی به پرهیز از شنا بویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع بویژه در فراساحل توصیه کرده است.