شناسهٔ خبر: 109646 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

سلطان عمان فرمان اجرای توافقنامه همکاری دریایی با ایران را صادر کرد

حمل و نقل دریایی سلطان عمان با صدور فرمانی توافقنامه همکاری دریایی با ایران را که در سال ۲۰۲۰ به امضا رسیده بود، تایید کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هیثم بن طارق، سلطان عمان فرمانی را مبنی بر تایید توافقنامه همکاری با ایران در زمینه حمل‌ونقل دریایی که در سال ۲۰۲۰ میان دو کشور به امضا رسیده بود، صادر کرد.

ایران و عمان در فوریه ۲۰۲۰ توافقنامه‌ای را برای توسعه همکاری‌ها در بخش‌های حمل‌ونقل کالا، تجارت دریایی و استفاده متبادل از بندرهای دو کشور، علاوه بر همکاری تجاری دوجانبه در آب‌های آزاد امضا کرده بودند.

فرمان سلطان عمان برای اجرایی شدن این توافقنامه پس از گفت‌وگوهای مقامات دو کشور در مسقط برای فعال کردن همکاری‌های دریایی صادر شد، این در حالی است که دو کشور بر ضرورت تقویت همکاری در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت منطقه‌ای و بین‌المللی نیز تاکید دارند.

ایران و عمان همچنین توافق کردند تا کمیته مشترکی برای توسعه حمل‌ونقل دریایی بین دو طرف شکل بگیرد.

دو طرف بر پیگیری توافقنامه‌های امضا شده بین دو کشور و قرار گرفتن آن در دستور کار دیدار ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران و سلطان عمان که قرار است طی روزهای آینده در مسقط برگزار شود، تایید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، روز دوشنبه هم هیئتی ایرانی متشکل از نمایندگان ۳۰ شرکت بخش خصوصی و نمایندگان سازمان بنادر برای بررسی تقویت همکاری‌های بین دو کشور به عمان سفر کردند.