شناسهٔ خبر: 109943 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد؛

تداوم گرد و خاک در شرق کشور تا اواخر هفته آتی/وزش باد شدید در تهران از عصر امروز/آسمان غبار آلود در نیمه غربی کشور

گرد و غبار در اهواز کارشناس سازمان هواشناسی کشور از افزایش وزش باد در کشور عراق سبب شکل‌گیری توده گرد و خاک و انتقال آن به مرزهای غرب و جنوب غرب کشور خبر داد و گفت: وزش بادهای شدید توام با گرد و خاک از فردا در شمال شرق و شرق کشور به ویژه منطقه زابل آغاز شده و تا اواخر هفته آتی ادامه دارد.

فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی، در گفت‌وگو با خبرنگار  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آخرین پیش‌بینی‌ها از وضعیت جوی کشور برای امروز چهارم خرداد و روزهای آتی را تشریح کرد. 

کارشناس سازمان هواشناسی برای امروز چهارشنبه در شمال آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، سواحل شمالی و خراسان شمالی رگبار پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی کرد.

گودرزی درباره وضعیت آب و هوای سایر مناطق کشور توضیح داد: نیمه غربی کشور دارای آسمانی غبارآلود هستند که سبب کاهش کیفیت هوا و دید در این مناطق می‌شود.

به گفته کارشناس هواشناسی از بعد از ظهر امروز در مناطق شمال غرب و دامنه‌های جنوبی البرز افزایش وزش باد باعث کاهش غلظت آلاینده‌ها و بهبود هوا در این مناطق می‌شود.

وی ادامه داد: شمال شرق و شرق کشور اما وزش بادهای شدید همراه با خیزش گرد و خاک رخ خواهد داد و فردا پنجشنبه در سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و دامنه‌های البرز واقع در شرق تهران و سمنان بارش‌ باران و وزش باد را شاهد خواهیم بود.

گودرزی گفت: در خراسان شمالی و ارتفاعات سمنان و خوزستان رگبار رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: فردا در ارتفاعات زاگرس برای استان مرکزی و قم وزش باد و بارش‌های پراکنده را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: از فردا نیز افزایش وزش باد در کشور عراق سبب شکل‌گیری توده گرد و خاک و انتقال آن به مرزهای غرب و جنوب غرب کشور می‌شود.

گودرزی خاطر نشان کرد: فردا در شمال شرق و شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش بادهای شدید توام با گرد و خاک را خواهیم داشت که این باد و گرد و خاک تا اواخر هفته آتی ادامه دارد.

وی درباره وضعیت آب و هوای تهران گفت: آسمان تهران امروز صاف و همراه وزش باد خواهد بود که با گرد و خاک و وزش باد شدید در ساعات بعد از ظهر همراه می‌شود.

گودرزی با بیان اینکه این گرد و خاک فردا نیز ادامه خواهد داشت، افزود: از جمعه به بعد هوای تهران مطلوب‌تر می‌شود.