شناسهٔ خبر: 110480 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد؛

رگبار باران در مناطق شمالی و غربی کشور/استقرار هوای گرم در کشور از امروز تا پایان هفته

گرما کارشناس هواشناسی با اعلام رگبار باران در مناطق شمالی و غربی کشور طی امروز تا دوشنبه، گفت: از امروز تا پایان هفته استقرار هوای گرم و روند تدریجی افزایش دما در بیشتر نقاط کشور پیش‌بینی می‌شود.

امین حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آخرین وضعیت جوی کشور برای امروز سیزدهم خرداد و روزهای آتی را تشریح کرد.

نقشینه خاطر نشان کرد: از امروز تا دوشنبه در بخش‌هایی از شمال غرب و غرب کشور، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی و ارتفاعات زاگرس مرکزی رگبار، گاهی همراه با وزش باد و رعد و برق رخ خواهد داد.

وی افزود: طی ۵ روز آینده نیمه شرقی کشور به ویژه در زابل وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: شنبه و یکشنبه انتقال توده گرد و خاک از کشورهای همسایه غربی به نوار غربی کشور انتظار می‌رود و دوشنبه در نواحی شمال غرب و غرب، سه‌شنبه علاوه بر این نواحی، در دامنه‌های جنوبی البرز و بخش‌هایی از مرکز کشور افزایش سرعت وزش باد منجر به خیزش گرد و خاک در نواحی مستعد می‌شود.

به گفته نقشینه، از امروز تا پایان هفته استقرار هوای گرم و روند تدریجی افزایش دما در بیشتر نقاط کشور پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: دوشنبه و سه‌شنبه افزایش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر محسوس خواهد بود و در ۵ روز آینده با ماندگاری توده هوای گرم در استان خوزستان و نفوذ جریانات مرطوب جنوبی به این استان باعث شرجی شدن هوا خواهد شد.

نقشینه گفت: امروز و فردا تنگه هرمز مواج و متلاطم است و طی ۵ روز آینده شرق دریای عمان هم مواج پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس هواشناسی افزود: تهران نیز طی ۳ روز آینده آسمانی صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد خواهد داشت، بیشینه دمای امروز و فردای تهران ۳۶، یکشنبه ۳۷ و سه‌شنبه به ۳۹ درجه خواهد رسید و کمینه دمای تهران هم ۲۴ درجه پیش‌بینی شده است.