شناسهٔ خبر: 111054 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران هشدار داد:

ثبت ٣۵ هزار مورد کلاهبرداری پیش فروش ساختمان در سال١۴٠٠/ مشاوران املاک نمی توانند و نباید قرارداد پیش فروش را تنظیم کنند/ لزوم ثبت قرارداد پیش فروش در دفتر اسناد رسمی

محبت خواه خلیل محبت خواه ضمن هشدار به تهرانی ها گفت: در سال گذشته ۳۵ هزار پرونده در محاکم قضایی استان تهران با موضوع جعل و کلاهبرداری در پیش فروش ساختمان ثبت شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(تهران) ، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران افزود: طبق آخرین گزارش های دادگستری تهران این آمار طی سال ۱۴۰۰ روند افزایشی داشته است.

وی ادامه داد: قانون پیش فروش ساختمان در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید ، در سال ۱۳۹۳ با تائید قوه قضاییه به آئین نامه اجرایی تبدیل شد در واقع فلسفه این قانون جلوگیری از فروش اموال به صورت معارض به اشخاص متعدد بوده است.

محبت خواه به پیش فروشندگان و مشاوران املاک هشدار داد که مجازات حبس برای تخلف از قانون توسط قانونگذار پیش بینی شده است.

وی گفت: مشاوران املاک نمی توانند و نباید قرارداد پیش فروش را تنظیم کنند ، آنها فقط باید خریداران و سرمایه گذاران را به دفتر ثبت اسناد رسمی هدایت کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به شهروندان هشدار داد حتما باید پیش فروش در دفتر اسناد رسمی ثبت شود و کد رهگیری دریافت شود وی تاکید کرد بنگاههای معاملات املاک در این خصوص صلاحیت فروش ندارند و فقط می توانند متقاضیان را به دفاتر اسناد رسمی هدایت کنند.