شناسهٔ خبر: 111413 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

سفیر ارمنستان در بازدید از بندر چابهار عنوان کرد؛

علاقمند به انتقال کالای ارمنستان از مبدا هندوستان و از طریق بندر چابهار هستیم/ دورنمای همکاری‌های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی دو کشور بسیار روشن و رو به جلو خواهد بود

بازدید سفیر ارمنستان از بندر چابهار در بازدید سفیر جمهوری ارمنستان در ایران از بندر چابهار و نشست با سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی استان در بندر شهید بهشتی، راه‌های توسعه همکاری‌های بازرگانی و تجاری از طریق بندر چابهار و از مبدا هندوستان بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در جریان بازدید و نشست سفیر ارمنستان در ایران در بندر شهید بهشتی چابهار (دوشنبه ۳۰ خرداد)، راهکارهای توسعه همکاری‌های بازرگانی و تجاری از طریق بندر چابهار بررسی شد.

آرسن آواکیان در این نشست، با بیان اینکه ارمنستان به دنبال سرمایه گذاری در حمل و نقل ترانزیتی و انجام خدمات لجستیکی در چابهار است، اظهار کرد: استفاده از امکانات بندر چابهار از چند جنبه برای ما قابل اهمیت است و ما مایل هستیم که کالاهای ما از هندوستان به چابهار و از چابهار به ارمنستان بیاید.

سفیر ارمنستان گفت: ارمنستان مسیر خوبی برای ترانزیت کالا به دریا هست و ایجاد همکاری بین ارمنستان، ایران و هند از طریق چابهار برای ما علاقمندی ایجاد کرده است.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی استان نیز در این نشست با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین ایران و ارمنستان، افزود: دورنمای همکاری‌های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی دو کشور روشن و رو به جلو خواهد بود.

روانبخش در ادامه افزود: به دلیل عدم دسترسی ارمنستان به دریا؛ با وجود مرز مشترک زمینی بین ارمنستان و ایران، بنادر جمهوری اسلامی ایران در جنوب خصوصا بندر چابهار ظرفیت مناسبی برای انجام تبادلات تجاری ارمنستان با سایر کشورها از طریق چابهار خواهد بود.

وی با بیان پروژه اتصال اقیانوس هند به دریای سیاه که این روزها مطرح هست اضافه کرد: قرار گرفتن ارمنستان در این مسیر ترانزیتی بین ایران و گرجستان به عنوان نقطه اتصال دهنده و پل ترانزیتی چابهار به بنادر شرق دریای سیاه خصوصا بندر  «پوتی» در گرجستان خواهد بود که کمک زیادی به انتقال سریع و ارزان محموله ترانزیتی از این مسیر در مقایسه با مسیر دریایی کانال سوئز  خواهد کرد.

وی اضافه کرد: بازار بزرگ کشورهای اوراسیا و تمایل این کشورها به انجام تبادلات کالایی و تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و هند فرصت مناسبی برای استفاده از زیرساخت‌های بنادر ایران در جنوب خصوصا بندر چابهار و استفاده از کشور ارمنستان به عنوان دروازه ورود به کشورهای اوراسیا خواهد بود.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به زیر ساخت‌های بندری ایجاد شده برای پذیرش بدون محدودیت انواع کشتی و  قابلیت تخلیه و بارگیری انواع کالا و فعالیت‌های شرکت‌های کشتیرانی خصوصا کشتیرانی جمهوری اسلامی در بندر چابهار، یادآور شد: امکان جابجایی دریایی کالا به مقاصد بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس و بنادر هند وجود دارد و در این زمینه لازم هست تسهیلات و هماهنگی برای تردد ناوگان حمل زمینی ترانزیتی از طریق مرزهای زمینی دو کشور برای انتقال کالاهای صادراتی و وارداتی و ترانزیتی نیز فراهم شود.

به گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، وی تاکید کرد: مسئولین بندر چابهار تلاش خواهند کرد که هزینه و زمان انتقال کالا برای تمام گروه‌های کالایی را کاهش دهند.