شناسهٔ خبر: 111462 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

شهردار تهران تاکید کرد:

تصمیم‌گیری در خصوص دو راهکار نوسازی بافت فرسوده تهران

زاکانی شهردار تهران از تصمیم‌گیری برای دو راهکار مشترک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری برای نوسازی بافت فرسوده تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا زاکانی شهردار تهران در حاشیه نشست مشترک با وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای مصوبات سران قوا در خصوص ساماندهی بازار مسکن گفت: در ستاد تنظیم بازار بحث و مقرر شد تا شهرداری در خدمت وزارت راه و شهرسازی بخشی از مشکلات مردم را در حوزه مسکن سامان بدهد. زیرا مسکن ۶۵ درصد از هزینه‌های خانوار را در تهران به خود اختصاص داده است.

شهردار تهران در خصوص راهکارهای کوتاه‌مدت اجرای مصوبات سران قوا در خصوص ساماندهی بازار مسکن اعلام کرد: برای تمدید خودکار یکساله اجاره داری در شهر تهران بنا شد تا شهرداری تهران در خصوص نظارت و پیوستگی برای اقدام مناسب برای دفاع از حق و حقوق موجران و مستاجران گام بردارد. همچنین در حوزه تملک نیز مقرر شده است تا با تسهیلات و مشوق‌هایی که وزارتخانه دارد بتوانیم در کوتاه مدت اقدام کنیم.

زاکانی در خصوص راهکارهای میان‌مدت نیز اعلام کرد: می‌توانیم در راستای ایجاد تسهیلات برای ساخت و ساز تهران اقدام داشته باشیم و در نهایت به عنوان راهکار بلندمدت نوسازی شهر تهران را در دستور کار قرار بدهیم.

شهردار تهران توضیح داد: توافقات خوبی شد و امیدوار هستیم تا در این مسیر که دغدغه دولت انقلابی سیزدهم است و بناست تا بار هزینه‌های مسکن را از سبد خانوار سبک کنند بتوانیم گام برداریم و در تشریک مساعی با وزارت راه و شهرسازی ساماندهی انجام بدهیم.

وی در خصوص برنامه‌های کلان شهرداری تهران برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهری گفت: در تهران ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و توافق شد تا برای هفته آینده جلسه مشترکی داشته باشیم و بتوانیم با مشوق‌هایی تاثیر گذار و همچنین تسهیلات گشایش جدی برای مردم تهران داشته باشیم. بناست کارگروه مقدماتی با وزارت راه تشکیل دهیم تا هم نوسازی شهری در بافت فرسوده الگوی جدیدی را برگزار کنیم و در خصوص نوسازی بافت فرسوده بتوانیم مشوق هایی را به مردم بدهیم که به نوسازی ترغیب و تشویق شوند.