شناسهٔ خبر: 111922 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواشناسی هشدار سطح زرد صادر کرد؛

وزش باد شدید و خیزش گردوخاک/احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی

گرد و خاک سازمان هواشناسی با انتشار هشدار سطح زرد از خیزش گردوخاک و توفان شن در بستر رودخانه‌های خشک شده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور، سامانه افزایش گرادیان فشاری از بعدازظهر امروز چهارشنبه هشتم تیرماه آغاز شده و تا بعدازظهر شنبه یازدهم ادامه دارد.

نوع مخاطره این سامانه وزش بادشدید(در نیمه شرقی در اواخر شب و صبح)، خیزش گردوخاک، در مناطق مستعد توفان گردوخاک و در بستر رودخانه‌های خشک شده توفان شن پیش‌بینی شده است.

روز چهارشنبه شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان رضوی، شمال شرق کرمان و نوار شرقی سمنان درگیر این سامانه می‌شوند.

روز پنج‌شنبه این سامانه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان رضوی، نوار شرقی سمنان و شمال شرق کرمان فعال است.

خراسان جنوبی، نیمه جنوبی و نوار شرقی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی خوزستان و نوار غربی ایلام روز جمعه و خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، شمال شرق اصفهان، نیمه غربی خوزستان و غرب ایلام نیز روز شنبه درگیر این سامانه می‌شوند.

اثر مخاطره کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و نهال‌ها، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال آسیب به صنایع حساس به گردوخاک اعلام شده است.

سازمان هواشناسی به اجتناب از حضور در فضای باز به ویژه گروه‌های حساس، مستحکم کردن سازه‌های موقت، استفاده از بادگیر و قیم در باغات، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک توصیه کرده است.