شناسهٔ خبر: 112365 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر اعلام کرد:

رشد چشمگیر تجارت با همسایگان با افزایش ناوگان دریایی در جنوب و شمال ایران/ آغاز ترانزیت ۱۰ میلیون تنی کالا از روسیه از طریق ایران/ پیگیری حذف صدور ویزای سفر به کویت

علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رشد چشمگیر تجاری با کشورهای همسایه از طریق افزایش ناوگان دریایی در جنوب و شمال ایران گفت: ترانزیت ۱۰ میلیون تنی کالا از روسیه از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی اکبر صفایی پس از بازدید از بندر خرمشهر با اشاره به اینکه سازمان بنادر در حوزه روابط بین الملل اقدامات جدی را در دستورکار قرار داده است، اظهار داشت: اتفاقات بسیار خوبی در حوزه دریایی و بندری با کشورهای حوزه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند و دریای خزر رخ داده است.

وی ادامه داد: با افزایش ناوگان دریایی در جنوب و شمال ایران تبادل تجاری با کشورهای همسایه رشد چشمگیری خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه با جابجایی اولین کالاهای ترانزیتی از بندر ماخاچ‌قلعه تا بندر انزلی، بندر عباس و هند و بالعکس مدنظر قرار گرفته و کالا در مسیر در حال تردد است، بیان کرد: هدفگذاری کرده ایم تا ۱۰ میلیون تن کالاهای ترانزیتی از روسیه از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند داشته جابجا کنیم و در حال حاضر تبادل آغاز شده و نویدبخش افزایش ترانزیت از کشور است.

وی ادامه داد: در داخل کشور نیز تلاش کرده ایم مشکلات مردم در بنادری که اقتصاد محلی و منطقه ای را رونق می‌بخشند حل کنیم و توسعه این بنادر را در دستورکار قرار داده ایم تا اقتصاد محلی به بهترین شکل رونق یابد و مردم از دریا استفاده بهتری داشته باشند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد ارائه تسهیلات به متقاضیان و علاقمندان فعالیت، بیان کرد: بودجه بنادر در بخش زیربنا و روبنا مدنظر قرار گرفته است که بخشی از این بودجه از مکانیزم وجوه اداره شده و مکانیزمی که در قانون بودجه ۱۴۰۱ دیده شده مدنظر قرار می‌گیرد و در کنار آن موضوع صندوق توسعه حمل و نقل است که همراه با وجوه اداره شده هرچه سریع تر با سازوکاری که از سوی وزیر راه و شهرسازی پیش بینی شده است، کمک خواهد کرد تا در تمامی شقوق حمل و نقل برای بخش خصوصی و به ویژه حوزه دریایی، ظرفیت سازی کنیم.

صفایی افزود: در مورد شناورهای مسافری دریایی، تجهیزات بندری و شناورهای رورو اعتباراتی در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر کشور در ادامه پیگیری‌ها برای حذف ویزا با هدف سفر شهروندان به کشور کویت خبر داد و گفت: باید مشکلات موجود در زمینه صدور ویزا میان کشور ایران و کویت حل شود تا ارتباط میان مردم این ۲ کشور افزایش یابد و در این زمینه مذاکراتی با وزارت امور خارجه انجام و زیر ساخت‌های آن نیز آماده شده است.

وی ادامه داد: ارتباط دریایی ۳ روز در هفته بندر خرمشهر با کشور کویت عامل افزایش تبادل اقتصادی میان ایران و کویت است و یاعث رونق تبادل تجاری آن‌ها خواهد شد و تجار ایرانی می‌توانند با ۳ ساعت دریانوردی شهروندان را نیز به همراه خود به مقصد کویت ببرند و همزمان یک سفر تجاری و تفریحی را رقم بزنند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در سال‌های قبل تبادلات اقتصادی خوبی میان ایران و کویت برقرار بود، گفت: تسهیلاتی در زمینه سود بازرگانی با هماهنگی سایر وزارتخانه‌ها به بندر خرمشهر تعلق می‌گیرد تا ورود و خروج کالا افزایش یابد.

صفایی افزود: میزان رشد واردات کانتینری و همچنین تردد ۳۴۰ شناور از آغاز امسال تاکنون در بندر خرمشهر آماری مطلوبی دارد.

وی همچنین پس از بازدید از اروندکنار با اشاره به اینکه پست اسکه در طرح جامع بندر اروندکنار هر چه سریعتر اجرا خواهد شد، گفت:  در کنار اسکله به محوطه سازی بندر توجه جدی خواهیم داشت و امیدواریم وضعیت ظاهری بندر، محوطه و انبارداری بندر را ارتقا بخشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه یکی از انبارهای این سازمان در اختیار بازارچه مرزی قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بازارچه مرزی فعال نشده است، امیدوار هستیم هرچه سریعتر این بازارچه مرزی فعال شود تا از انبار و محوطه بندر استفاده کنیم و وضعیت بهتری برای نگهداری کالاهای تجار فراهم شود.

صفایی افزود: ورودی بندر نیز با محوطه سازی مدنظر قرار می‌گیرد تا یک بندر مناسب با تجهیزات کافی داشته باشیم و تسهیل تجارت را با همکاری بخش خصوصی، رقم بزنیم.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی با تاکید بر اینکه باید مسائل و مشکلات در بخش صادرات، واردات، تخلیه و بارگیری حل شود، گفت: باید پیگیری‌های لازم صورت گیرد و شرایط به خوبی در بندر اروندکنار حاکم شود و شاهد رشد تجاری این بندر باشیم.