شناسهٔ خبر: 112501 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عملکرد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دولت سیزدهم؛

طراحی و ایجاد سامانه یکپارچه مدیریت دارایی راه/تدوین آیین‌نامه کاربری اراضی اطراف فرودگاه‌ها/تدوین سند بالاسری ضوابط راه‌آهن ایران

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی عملکرد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در انجام پروژه‌های مطالعات-تحقیقاتی حوزه های مرتبط با مسکن و شهرسازی و همچنین حمل و نقل طی دولت سیزدهم اعلام شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عملکرد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دولت سیزدهم که شامل پروژه‌های مطالعاتی -تحقیقاتی است در ۱۱ محور و در بخش‌های مروری بر مدل‌های پیش‌بینی قیمت مسکن، ارائه راهکارهای ارتقای ایمنی معابر و گذرگاه‌های عابرین پیاده در مناطق مسکونی حاشیه راه‌های برون‌شهری، مطالعات حمل‌ونقل و ترافیک شهر آفتاب با اهداف، طراحی و ایجاد سامانه یکپارچه مدیریت دارایی راه، تا تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱ اعلام شد.

مرکز در بخش مدل‌های پیش‌بینی قیمت مسکن مطالعات خود را به وزارت راه و شهرسازی ارایه کرده است.

مرکز تحقیقات راهکارهای ارتقای ایمنی معابر و گذرگاه‌های عابرین پیاده در مناطق مسکونی حاشیه راه‌های برون‌شهری را با هدف شناسایی عوامل مرتبط با تصادفات عابر پیاده و ارتقای ایمنی حاشیه راه‌های برون‌شهری ارایه کرد. با ارایه این راهکار تمهیداتی اندیشیده شد که از طریق آن با تجزیه‌وتحلیل و شناسایی نقاط پرخطر و بررسی این نقاط بتوان راهکارهای کاهش تصادفات عابر پیاده در این نقاط را ارائه داد.

همچنین مرکز تحقیقات مطالعات حمل‌ونقل و ترافیک شهر آفتاب را انجام داده است. عمده اهداف این مطالعات شامل تحلیل وضعیت شبکه معابر در سال پایه و شناسایی کریدوردهای اصلی حمل‌ونقل، تحلیل وضعیت فیزیکی و عملکردی شبکه و ناوگان حمل‌ونقل همگانی در سال پایه، بررسی وضعیت پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیر حاشیه‌ای همگانی و پارک‌سوارها، بررسی موقعیت، مشخصات و عملکرد پایانه‌های اصلی برون‌شهری (مسافر)، تحلیل ظرفیت و سطح سرویس معابر و تقاطع‌ها، تعیین ساختار و سلسله‌مراتب عملکردی معابر شهری، گزینه‌های اصلاح معابر موجود، تعیین مقاطع عرضی معابر شهری، تعیین جهت تردد در معابر، تعیین شکل و الگوی تقاطعهای شبکه معابر داخلی، پیشنهاد نحوه کنترل تقاطع‌ها، پیشنهاد تقاطع‌های غیره مسطح، اصلاح، توسعه و ایجاد کنارگذرها و کمربندی‌ها، بررسی و ارائه پیشنهادها مرتبط شبکه شهر با شبکه معابر پیرامون، پیشنهاد گزینه‌های حمل‌ونقل همگانی شامل، مسیر، ایستگاها، تعداد ناوگان و...، و تدوین سند چشم‌انداز توسعه حمل‌ونقل شهر است.

مرکر تحقیقات طراحی و ایجاد سامانه یکپارچه مدیریت دارایی راه (فاز اول: توسعه در حوزه روسازی و ایمنی راه) را نیز طی دولت سیزدهم به انجام رسانده است. این طرح با هدف طراحی و ایجاد یک سیستم یکپارچه چندمنظوره برداشت داده و ارزیابی دارایی‌های راه (روسازی، علائم و تجهیزات و ابنیه) به‌واسطه تحلیل فیلم و تصاویر در قالب مدل‌های مکانی-زمانی انجام شده است.

اعلام نظر کارشناسی و قضاوت مهندسی در خصوص آسیب‌دیدگی موج‌شکن‌های گواتر، گوردیم، بیردف و جد در اثر وقوع طوفان کیار و ارائه توصیه‌های طراحی موج‌شکن‌های سواحل مکران با لحاظ اثر طوفان‌های استوایی بخش دیگری از فعالیت‌های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی طی دولت سیزدهم است.

تدوین آیین‌نامه کاربری اراضی اطراف فرودگاه‌ها از دیگر اقدامات مرکز طی دولت سیزدهم است. تدوین این آیین‌نامه با هدف تدوین ضوابط و دستورالعمل‌هایی که ناظران، طراحان، برنامه ریزان، اداره کنندگان فرودگاه‌ها، شهرداری ها و سازمان های دیگر صادرکننده مجوز ساخت‌وساز، بتوانند با توجه به نقش عملیاتی و طرح جامع فرودگاه مربوطه ، از بروز عوارض نامطلوب عملکردهای متقابل فرودگاه و اراضی اطراف آن و با تمرکز روی مسائل مختلف ایمنی استفاده نمایند.

تدوین سند بالاسری ضوابط راه آهن ایران با هدف ارائه فهرست ضوابط مورد نیاز و اولویت بندی به صورت اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، توسط بخش حمل و نقل ریلی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی طی دولت سیزدهم تدوین شده است.

تهیه‌ نقشه‌ پهنه‌بندی انتخاب قیر بر اساس عملکرد  (PG) نیز طی دولت سیزدهم انجام شده است. این بخش با اهداف زیر در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب دقیق‌تر قیر متناسب‌ با شرایط‌ دمایی‌ و ترافیکی‌ منطقه‌، برنامه‌ریزی مناسب‌تر برای تولید انواع قیر متناسب‌ با موقعیت‌ مکانی‌ پروژه‌ها،  امکان برنامه‌ریزی برای تخصیص‌ مناسب‌تر قیر به‌ پروژه‌ها، صرفه‌جویی‌ در هزینه‌های تعمیر و نگهداری آسفالت‌ روسازی راه‌ها از طریق‌ به‌ تأخیر انداختن‌ بـروز خرابـی‌هـا در آسـفالت‌ راههـای کشور.

راهنمای طرح عملیاتی حادثه سیل در حمل‌ونقل ریلی طی دولت سیزدهم توسط مرکز تحقیقات تهیه شد. این بخش با تامین اهداف  توجه به تأثیر مخاطرات طبیعی در سیستم ریلی،  وقوع سیل و تأثیر آن بر راه‌آهن، ارائه طرح عملیاتی برای سانحه سیلاب متناسب با ساختار سازمانی موجود مدیریت بحران در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

بررسی تعلق اجتماعی مکانی ساکنان مسکن مهرشهر جدید پرند با هدف اندازه گیری میزان احساس تعلق اجتماعی مکانی ساکنان مسکن مهر پرند و ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت موجود انجام شد.

ارزیابی کمی تولیدکنندگان بتن و قطعات بتنی در استان هرمزگان با اهداف بررسی میزان مصرف سیمان و سایر مصالح و میزان تولید بتن آماده در استان، بررسی پارامترهای کمی اثرگذار برافزایش کیفیت بتن‌های مصرفی در ساخت‌وساز، ارزیابی استانداردها، گواهینامه‌ها و نیروی فنی متخصص، و برنامه‌ریزی جهت ارتقاء فرآیند کنترل کیفیت با ارزیابی کمی تجهیزات ضروری انجام شد.