شناسهٔ خبر: 113590 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

برای نخستین بار در کشور صورت گرفت:

رونمایی از سامانه سخنگوی تابلوخوان جاده و راهبری خودرو در خوزستان

تردد خودرو برای نخستین بار در کشور سامانه سخنگوی تابلوخوان جاده و راهبری خودرو توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از خوزستان، رئیس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت: سامانه تابلوخوان جاده و راهبری خودرو برای نخستین بار در کشور توسط این اداره کل رونمایی شد.

رضا میراب زاده با بیان اینکه این طرح از سوی این اداره کل به عنوان کارفرما پس از ارائه و تصویب در کمیسیون ایمنی راه های استان به یک شرکت دانش بنیان بعنوان مجری واگذار شد، افزود: خواندن تابلوهای مهم جاده بصورت سخنگو، ارتباط دهی خودروها با یکدیگر، ارسال نقطه ای حرکت رانندگان برای خانواده، پلیس راه ، هلال احمر و دیگر نهادها برای پایش وضعیت راه ها و گزارش تمامی نقاط حادثه خیز از جمله مزایای استفاده این سامانه پس از نصب بر روی تلفن همراه بصورت رایگان قابل بهره برداری است.

وی گفت: با استفاده از این سامانه امکان ارتباط گیری مستقیم و مسیردهی پلیس راه، هلال احمر و دیگر نهادهای دیگر نهادهای امداد رسان برای هدایت ترافیک و افزایش سرعت ترددها فراهم خواهد شد.

رئیس اداره ایمنی و حریم راه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان ایجاد یک رادیوی اینترنتی، ارسال گزارش حادثه و نقطه دقیق آن به صورت اینترنتی و پیامک و ارتباط مستقیم صوتی بین راننده و پلیس راه یا راهداری و یا دیگر نهادها از دیگر مزایای این سامانه برشمرد و اظهار کرد: نصب این سامانه بر روی ۲۰۰ گوشی همراه با تخصیص لینک مدیریتی به پلیس راه، اورژانس ، هلال احمر، راهداری و حمل و نقل جاده ای از نیمه دوم مرداد ماه سال جاری و به مدت ۱ ماه بصورت آزمایشی فعال خواهد بود.