شناسهٔ خبر: 113950 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان با حضور در پایگاه خبری خبر داد:‌

آغاز عملیات اجرایی لایروبی خلیج گرگان و پیشرفت ۱۵ درصدی پروژه/ خسارت جزیی سیل به پروژه‌های عمرانی گلستان در پی هشدارهای سازمان هواشناسی

ببینید | بازدید مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به مناسبت روز خبرنگار مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان از آغاز عملیات اجرایی لایروبی تالاب خلیج گرگان و پیشرفت ۱۰ الی ۱۵ درصدی این پروژه خبر داد.

مهدی ملک،‌ مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان در آستانه فرا رسیدن روز خبرنگار با حضور در پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به خبرنگار این مجموعه گفت: پیرو سفر رئیس جمهور به این استان و دستور اکید ایشان لایروبی خلیج گرگان آغاز شده است و تقریبا تا پایان شهریور ماه از حداکثر ظرفیت پیمانکاران استفاده خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان معضل خلیج گرگان را مساله‌ای ملی خواند و اظهار کرد: ‌تالاب و خلیج گرگان با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد،‌ ملی است و خشکسالی در این نقطه تمامی جنگل‌های شمال کشور از گلستان به سمت خراسان را تحت الشعاع قرار می‌دهد و آسیب‌های بسیاری را در پی خواهد داشت.

وی افزود: طرحی برای لایروبی خلیج گرگان پیشنهاد و بررسی شد و عملیات اجرایی آن در حال انجام است که طرح خوبی است و طرح های بالادستی مربوط به حوزه جنگل‌ها و سرچشمه‌های این تالاب که آبریز تالاب هستند نیز باید مدیریت شوند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

ملک با تاکید بر اینکه با مدیریت صحیح باید پیش‌بینی‌های مبنی بر خشک شدن تالاب به تعویق افتد، گفت: ‌با این وجود باید تغییر اقلیم و وضعیت مربوط به حوزه تالاب و منابع طبیعی را به حالت پیشین بازگردانیم.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این امر آغاز شده و اداره کل بنادر و دریانوردی استان درحال پیگیری است، خاطرنشان کرد: این طرح حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد پیشرفت داشته است.

ملک همچنین با اشاره به وقوع سیلاب اخیر در گلستان گفت:‌ با توجه به مدیریتی که در حوزه خبررسانی از سوی اداره کل و سازمان هواشناسی کشور و مجموعه وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت و هشدارهایی که داده شد، خوشبختانه تلفات جانی در این استان گزارش نشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان تاکید کرد: خوشبختانه ‌با توجه به برنامه‌هایی که در منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری در بالادست انجام شد، آسیب جدی به پروژه‌ها را شاهد نبودیم.