شناسهٔ خبر: 114239 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد؛

پدیده غالب امروز کشور؛ افزایش ابر، رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت/ وزش باد شدید طی پنج روز آینده در نوار شرقی و بخش‌هایی از مرکز/ گرد و خاک در انتظار بخش‌هایی از نوار غربی

وزش باد کارشناس سازمان هواشناسی پدیده غالب امروز کشور را افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت اعلام کرد.

امین‌حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با تشریح آخرین وضعیت جوی کشور طی امروز یکشنبه ۱۶ مردادماه و نیز ساعات و روزهای آتی، گفت: امروز در بخش‌های شمالی آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس در استان‌های همدان، مرکزی، شرق لرستان، غرب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نوار شرقی خوزستان و شمال غرب فارس، افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی افززود: انتظار داریم که بیشینه شدت بارش‌های امروز در مناطقی از استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شرق خوزستان باشد.

نقشینه همچنین گفت: فردا و پس‌فردا در نوار شمالی کشورمان و همچنین ارتفاعات و دامنه‌های البرز و زاگرس مرکزی رگبار موقت خواهیم داشت که می‌تواند گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد باشد.

کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: چهارشنبه و پنجشنبه در ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی، زاگرس مرکزی و نیز شمال فارس، افزایش ابر و رگبار پراکنده رخ می‌دهد.

وی گفت: در سه روز آینده انتظار داریم که در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رشد ابرهای همرفتی و رگبار موقت باران در ارتفاعات هرمزگان رخ بدهد.

نقشینه افزود: در پنج روز آینده در نوار شرقی کشورمان به ویژه منطقه زابل و بخش‌هایی از مرکز ایران وزش باد شدید می‌شود با احتمال خیزش گرد و خاک و در این مدت خیزش گرد و خاک را روی کشورهای همسایه غربی پیش‌بینی می‌کنیم که انتقال آن به بخش‌هایی از نوار غربی ایران دور از انتظار نخواهد بود.

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: سه‌شنبه تا پنجشنبه با افزیش سرعت باد در نواحی شرق کشورمان هم برای این ناحیه رخداد طوفان و کاهش کیفیت هوا را پیش‌بینی می‌کنیم.

 وی عنوان کرد: امروز و فردا تنگه هرمز و شرق خلیج فارس و در سه روز آینده دریای خزر مواج خواهد بود. در پنج روز آینده شرق دریای عمان و از بعد از ظهر سه‌شنبه تا پنجشنبه غرب خلیج فارس مواج پیش‌بینی شده است.

نقشینه برای تهران هم طی امروز گاهی در مناطق جنوب و غرب استا، وزش باد و گرد و خاک را پیش‌بینی کرد و گفت: روی ارتفاعت تهران هم احتمال بارش پراکنده همراه با رعد و برق وجود دارد. بیشینه دمای هوای تهران امروز به ۳۷ درجه خواهد رسید و کمینه دما به ۲۸ درجه بالای سفر خواهد شد.