شناسهٔ خبر: 116124 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد؛

صنعت هوایی با تمام توان در خدمت زائران اربعین حسینی است

سازمان هواپيمايي کشوري سازمان هواپیمایی کشوری تمامی تلاش خود را جهت تعیین حداقل قیمت بلیت، انتقال حداکثری زائران به عتبات و جلوگیری از سوءاستفاده واسطه گران به کار بسته و تصمیمات لازم را اتخاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص انتشار مطالبی مبنی بر ایجاد اختلال در روند فروش بلیت پروازهای اربعین و عدم نظارت بر فروش در برخی رسانه‌ها نکاتی را جهت تنویر افکار عمومی منتشر کرد:

با توجه به فروکش کردن اپیدمی کرونا تقاضا برای زیارت عتبات و مشارکت در مراسم اربعین حسینی با رشد چشمگیری مواجه شده است. از طرف دیگر با توجه به افزایش سفرهای تابستانی عملا بخش دیگری از ناوگان هوایی کشور مشغول خدمت رسانی به سایر هموطنان در اقصی نقاط کشور هستند بنابراین تقاضای موجود بیش از ظرفیت ناوگان هوایی کشور بوده و پیش بینی می شود تقاضا برای سفر به عتبات از طریق حمل و نقل هوایی بیش از ۵ برابر ظرفیت موجود است.

 سازمان هواپیمایی کشوری با مشارکت تمامی دست اندرکاران صنعت هوانوردی با وجود مسائل و مشکلات عدیده از جمله تحریم های بسیارسخت، کمبودهای موجود، قرار گرفتن در فصل پرتردد سفر، محدودیت های پذیرش مسافر در فرودگاههای کشور عراق و ... از ماهها قبل نسبت به برگزاری منظم جلسات هماهنگی پروازهای اربعین و برنامه ریزی شبانه روزی با هدف  خدمت رسانی به زائران عتبات عالیات اقدام کرده است در  این ارتباط، سقف قیمت بلیت در بازه زمانی ۱۵/۶/۱۴۰۱ الی ۳۰/۶/۱۴۰۱ تعیین و نظارت و کنترل دقیق بر آن برنامه ریزی شده است. در این مدت سازمان هواپیمایی کشوری تمامی تلاش خود را جهت تعیین حداقل قیمت بلیت، انتقال حداکثری زائران به عتبات و جلوگیری از سوءاستفاده واسطه گران به کار بسته و تصمیمات لازم را اتخاد کرده است.

تعیین قیمت بلیت از عمده ترین اقدامات کنترلی بر بازار فروش بلیت پروازهای اربعین ۱۴۰۱ بود که با هماهنگی شرکت های هواپیمایی مقرر شد قیمت بلیت تهران- نجف، تهران - بغداد و بالعکس، ۶ میلیون تومان و در مسیر یکطرفه ۳ میلیون تومان محاسبه شود، همچنین قیمت بلیت از فرودگاه‌های یزد، کرمان، مشهد و زاهدان به فرودگاه‌های نجف و بغداد در مسیر رفت و برگشت، ۷میلیون و ۶۰۰هزار تومان و یکطرفه ۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد و به منظور رعایت قیمت های تعیین شده، فروش چارتری حذف و نظارت های این سازمان تشدید شد.

در خصوص موضوع ایجاد اختلال در روند فروش بلیت در روز نخست، که توسط برخی از رسانه ها مطرح شد، لازم به ذکراست؛ به منظور جلوگیری از سودجویی برخی از واسطه گران و عدم ایجاد اختلال در بازار فروش بلیت پروازهای اربعین، فروش بلیت به صورت چارتری در محدوده موصوف ممنوع اعلام شد و مقرر شد عرضه بلیت صرفا توسط شرکت های هواپیمایی از طریق سایت رسمی و دفاتر فروش منتخب آن شرکت ها انجام شود. بدین ترتیب هیچ یک از دفاتر خدمات مسافرت هوایی و سایت های اینترنتی مجاز به فروش بلیت پروازهای اربعین نخواهند بود.

به دلیل بالا بودن حجم تقاضا برای دریافت بلیت، سایت دو شرکت هواپیمایی در ساعات اولیه فروش دچار مشکل شد که با تمهیدات صورت گرفته این مشکل برطرف و ارائه خدمات آنها تداوم یافت. همچنین براساس تدابیر اتخاذ شده، عرضه بلیت به صورت پلکانی در دستور کار قرار گرفت که این امر از بروز ازدحام بیش از حد خصوصا در روزهای اول پیشگیری کرد تا بلیت ها در طول این ۱۵ روز به مرور ارائه شود.

سازمان هواپیمایی کشوری در ارتباط با این شائبه که عرضه بلیت در همان روز نخست به پایان رسیده و به نهادها و گروه های مختلف ارائه شده است. ضمن رد این ادعا، به مردم عزیز اطمینان می دهد که تاکنون ۳۰ درصد از ظرفیت کل بلیت ها به فروش رسیده و بلیت به صورت پیوسته در روزهای آتی نیز ارائه خواهد شد. ضمنا ترتیبی اتخاذ شده که به لیست های گروهی بیش از ۹ نفر بلیت فروخته نشود.

شایان ذکر است؛ با هماهنگی با دستگاه های قضایی و نظارتی و تشدید نظارت های میدانی به صورت سخت گیرانه این بازار تحت کنترل قرار گرفته تا بلیت پروازهای عتبات عالیات به زائران با خدمات مناسب و قیمت های تعیین شده ارائه شود و به دلیل کنترل ها و نظارت های سخت گیرانه سازمان هواپیمایی کشوری به هیچ وجه امکان ایجاد بازار سیاه در این خصوص وجود ندارد. چرا که براساس تمهیدات اتخاذ شده در کمیته اربعین سازمان هواپیمایی کشوری، بازرسان نهادهای نظارتی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، وزارت صمت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان هواپیمایی کشوری به صورت مستمر، نحوه فروش بلیت توسط شرکت های هواپیمایی را مورد ارزیابی و بازرسی قرار می دهند.

همچنین در راستای نظارت مستقیم بر عملکرد شرکت های هواپیمایی، تیم های بازرسی سازمان هواپیمایی کشوری از تاریخ ۹/۶/۱۴۰۱ بازرسی های خود را برابر بخشنامه های صادره سازمان از شرکت های هواپیمایی و فرودگاه‌ها آغازکرده و در این بازرسی ها موضوع عدم فروش بلیت چارتری، عدم فروش توسط دفاتر خدمات مسافرت هوایی و موضوع رعایت نرخ مصوب را مورد بررسی و پایش قرار می دهند.

تیم های نظارتی  سازمان هواپیمایی کشوری از تاریخ ۲۴ تا ۲۹ شهریورماه در فرودگاههای نجف و بغداد و همچنین ۵فرودگاه داخلی مستقر خواهند شد.

به گزارش سازمان هواپیمایی کشوری؛در پایان از مسافران درخواست می شود در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را در سامانه حقوق مسافر سازمان هواپیمایی کشوری به آدرس caa.gov.ir اعلام کنند.