شناسهٔ خبر: 116252 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان مطرح کرد؛

جذب بازارهای جدید کالا در بندر امام (ره)/ هم‌افزایی برای صادرات محصولات صنایع پتروشیمی/ کاهش ماندگاری کالاهای اساسی

بندر امام مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اعلام کرد: با پذیرش ۶۷۴ فروند شناور در بندر امام خمینی (ره) تا پایان مردادماه سال جاری در مجموع ۱۹ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی (ره) تخلیه و بارگیری شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقائی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان گفت: تا پایان مردادماه سال جاری ترانزیت خارجی ۱۰۷ درصد، ترانشیب ۷۰ درصد و کابوتاژ ۳۰ درصد رشد داشته که نشان از همت و تلاش مضاعف همکاران این اداره کل و بخش خصوصی فعال در این حوزه است.

بهروز آقایی در ادامه افزود: با توجه به اهمیت کالای استراتژیک گندم در زنجیره غذایی کشور، میزان تخلیه این کالا در بندر از رشد ۱۵۱ درصدی برخوردار بوده است.

وی گفت: رویکرد بازار محور، توجه ویژه به موضوع مشتری‌مداری و تلاش در جهت بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های موجود دریایی و بندری موجب رشد ۴ درصدی ترافیک  کشتی‌ها در مقایسه با مدت مشابه پارسال شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با تأکید بر ضرورت پایداری زنجیره امنیت غذایی کشور بیان کرد: با تسهیل و تسریع فرآیند خروج کالاهای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) در ۵ ماه نخست سال، ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالای اساسی در شبکه توزیع کشور از سایت‌های انبارش کالا خارج و به مبادی مصرف ارسال گردیده است.

 آقائی تصریح کرد: بر همین اساس ضمن ایجاد تعامل با ارگان‌های ذیربط و اتخاذ راهکارهای مشترک با هدف تسهیل و تسریع انتقال کالاهای اساسی موفق به کاهش مدت ماندگاری کامیون در بندر از ۱۵ ساعت به ۸ ساعت شده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: همچنین تمهیدات صورت گرفته با هدف ارتقاء بهره‌وری موجب افزایش توان عملیاتی، تجهیزاتی، نیروی انسانی و امکان ارایه خدمات بهینه به شناورهای متردد با وجود محدودیت‌های موجود گردیده است.

آقایی با تاکید بر ضرورت ایجاد بازارهای جدید و تسهیل فرآیندهای جذب کالا و کشتی بیان کرد: با توجه به همجواری با صنایع نفتی و پتروشیمی و نیز بازار اقلیم کردستان عراق در پسکرانه منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره)، تخلیه و بارگیری عملیات نفتی در این مجتمع بندری از رشد ۸۰ درصدی برخوردار بوده که این امر به جهت ارتقاء توان فنی سایت‌های نفتی و بهبود شاخص‌های عملیاتی در پایانه‌های اختصاصی فرآورده‌های نفتی بوده است.

وی در ادامه افزود: علاوه بر این در حوزه مواد شیمیایی نیز ضمن ایجاد تعامل و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با صنایع پتروشیمی همجوار شاهد افزایش تعامل با جذب صاحبان کالای جدید بوده‌ایم که موجب شده این مجتمع بندری رشد ۱۹درصدی نسبت به سال قبل را تجربه نماید.

آقائی عنوان کرد: با توجه به تنوع سبد کالایی در این مجتمع بندری در  ۵ ماه نخست امسال موفق به تخلیه و بارگیری بیش از ۱۰ نوع فرآورده نفتی مختلف سبک و سنگین و بعضا خطرناک بدون هیچ حادثه عملیاتی شده‌ایم که بیانگر توجه به شاخص‌های ایمنی و امنیت کالا در کنار افزایش میزان جریان ورود و خروج کالا به بندر است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان همچنین با اشاره به برگزاری جلسات تعامل و همکاری به منظور ایجاد هم‌افزایی میان سازمان بنادر و دریانوردی و راه آهن جمهوری اسلامی به منظور توسعه توان حمل و نقل ریلی خاطر نشان کرد: در این بازه زمانی شاهد رشد ۲۰ درصدی تعداد واگن نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به قابلیت‌های عملیاتی و تجهیزاتی بندرامام خمینی(ره) اظهار داشت:  این بندر با برخورداری از اسکله‌هایی با آبخور مناسب، تجهیزات دریایی و بندری پرقدرت و آماده به کار توان ارایه خدمات شبانه‌روزی به شناورها و صاحبان کالا را دارد و در آینده نزدیک با توجه به اتخاذ سیاست‌های لازم این توان بهبود خواهد یافت.