شناسهٔ خبر: 117481 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای دو سامانه اعلام کرد؛

خیزش گردوخاک و کاهش دما از اوایل هفته در نیمه شمالی کشور/بارش تگرگ و احتمال اختلال در تردد جاده‌ای

گرد و غبار در اهواز سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد از بارش باران، رعدوبرق در مناطق مستعد احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گردوخاک و کاهش دما از اوایل هفته در نیمه شمالی کشور به‌ویژه در نواحی شمال شرق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سامانه رشد ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی از امروز چهارشنبه ششم مهرماه آغاز شده و تا روز یک‌شنبه دهم ادامه دارد.

نوع مخاطره این سامانه بارش باران، رعدوبرق در مناطق مستعد احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گردوخاک و کاهش دما از اوایل هفته در نیمه شمالی کشور بویژه در نواحی شمال شرق پیش‌بینی شده و روز چهارشنبه و پنج‌شنبه هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب و جنوب غرب کرمان درگیر این سامانه خواهد شد.

روز جمعه هرمزگان، جنوب و غرب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات سمنان و شرق تهران و روز شنبه هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان و تهران و روز یکشنبه نیز هرمزگان، جنوب فارس، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، دامنه و ارتفاعات سمنان و تهران با این سامانه همراه می‌شوند.

اثر مخاطره احتمال اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر، صاعقه، احتمال ریزش کوه، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی اعلام شده و سازمان هواشناسی به احتیاط در تردد جاده‌ایی بویژه از حاشیه مسیل‌ها، عدم توقف در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، کنترل و جلوگیری از ورود رواناب به باغات و مزارع، انتقال محصولات برداشت شده به انبار یا مکان های مسقف، کنترل استحکام تاسیسات کشاورزی، گلخانه ها و سایر سازه های موقت در برابر باد شدید، پناه گرفتن کشاورزان و دامداران به مکان های ایمن در هنگام وقوع رعد و برق توصیه کرده است.

سامانه دوم نیز افزایش گرادیان فشاری بوده و از روز شنبه نهم مهرماه تا روز یک‌شنبه دهم موجب وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و نفوذ گردوغبار در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان و شرق کرمان خواهد شد.

این سامانه با وزش باد شدید، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، از جمله تابلوهای تبلیغاتی و گلخانه‌ها، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار همراه خواهد شد.

عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، استحکام سازه های موقت، پرهیز از حضور در فضای باز بویژه گروه‌های حساس، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، احتیاط در انجام عملیات کشاورزی در باغات و مزارع از توصیه‌های سازمان هواشناسی است.