شناسهٔ خبر: 117512 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در راستای ارتقای ایمنی در تردد جاده‌ای انجام گرفت؛

صدور بیش از ۴۳هزاربرگ معاینه فنی درمازندران

مازندران _ معاون حمل و نقل معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران اظهار داشت: در راستای ارتقای ایمنی در تردد جاده‌ای، حفظ محیط‌زیست از آلودگی، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده‌های مازندران ۴۳ هزار و ۵۰۰ برگ معاینه فنی خودروهای سنگین صادر شد .

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شعهرسازی از مازندران ،ابوالفضل صفری خاطر نشان ساخت: در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ از تعداد ۵۱هزار و ۳۰۰خودرویی که به مراکز مذکور مراجعه کردند ، تعداد ۴۳هزارو ۵۰۰ خودرو سنگین موفق به اخذ معاینه فنی شده و تعداد ۷۸۰۰ خودرو نیز مردود اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  ، تعداد مراجعه ۳۴ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: مازندران دارای شش مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین است ،که به منظور ارتقای ایمنی ترددجادهای وکاهش میزان آلودگی هوا،این مراکززیرنظرسازمان راهداری وحمل و نقل جاده ای تاسیس و راه اندازی شده اند تابه صورت مکانیزه وبدون دخالت کاربر،نسبت به کنترل فنی خودروهای سنگین اقدام وبرای آندسته ازخودروهایی که فاقد نقص فنی است که برگه معاینه فنی صادر شود.

صفری با بیان اینکه ۸۵ درصد از ناوگان های سنگین و نیمه سنگین استان در آزمون های معاینه فنی قبول شده و برگ معاینه فنی دریافت کرده‌اند ، اعلام کرد در مراکز فوق الذکر، علاوه بر بازدید های ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها، شیشه ها و آینه ها، چراغ ها، کمربند ایمنی، کپسول آتش نشانی، باک ها، درب ها و موارد ایمنی داخل خودرو،  آزمون های مکانیزه شامل تست ترمز، لغزش جانبی چرخ ها، تست آلاینده ها، کیلومتر شمار و تست نور صورت می پذیرد.

معاون حمل و نقل استان تصریح کرد : با توجه به متصل بودن تمامی مراکز به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) نتایج حاصل از تست خودروها رصد شده و در صورت عدم وجود مشکل گواهی معاینه فنی صادرمی‌شود وبا توجه به ارتباط سامانه معاینه فنی با سامانه صدور بارنامه و صورت وضعیت، خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند، قادر به دریافت بارنامه جهت حمل بار و صورت وضعیت جهت نقل و انتقال مسافر در محورهای مواصلاتی نخواهند بود. 

صفری اظهار داشت: امیدواریم با انجام صحیح معاینه فنی خودروها و کنترل سلامت فنی آنها گام موثری در افزایش ایمنی سفرهای جاده ای  و کاهش آلودگی های زیست محیطی برداشته شود . 

گفتنی است :در حال حاضر استان مازندران دارای۶ مرکز مکانیزه معاینه فنی سنگین فعال در شهرستان های نوشهر، آمل، قائمشهر، ساری ، گلوگاه و نکاء است.