شناسهٔ خبر: 117799 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بندر امیرآباد اعلام کرد؛

رشد ۲۴ درصدی صادرات کالا از بندر امیرآباد به کشورهای حوزه CIS/ افزایش ۱۰۵ درصدی ترانزیت خارجی کالا

بندر امیرآباد مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری میزان صادرات کالا از بندر امیرآباد به کشورهای حوزه CIS بیش از ۴۸۰ هزار تن بوده است که در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی اصل سعیدی‌پور در تشریح عملکرد ۶ ماهه بندر امیرآباد، میزان تخلیه و بارگیری کالا را یک میلیون و ۶۳۶ هزار تن عنوان کرد و گفت با توجه به احیای کریدورهای بین المللی شمال - جنوب، جایگزینی مسیرهای مناسب ترانزیتی برای کشورهای مشترک المنافع حوزه خرز، برخورداری از ظرفیت های راهبردی زیرساختی، روساختی و حمل و نقل ترکیبی کالای بندر امیرآباد، انتظار می رود این میزان تا پایان سال رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی میزان صادرات کالا به کشورهای حوزه CIS در سال جاری را با رشد ۲۴ درصدی، ۴۸۰ هزار و ۶۸۴ تن اعلام و ابراز امیدواری کرد با توجه به برگزاری جلسه با صادرکنندگان جهت احصاء چالش های صادرات مرکبات و محصولات کشاورزی در بندر امیرآباد و همچنین افزایش تولید این نوع محصولات در پاییز و زمستان، شاهد رشد بیش از پیش صادرات در این بندر باشیم.

مدیرکل بندر امیرآباد در ادامه به ظرفیت بالای ترانزیت از کشورهای حوزه CIS به کشورهای اروپایی، شرق آسیا و حاشیه جنوبی خلیج فارس به واسطه قرار گیری بندر امیرآباد در کریدور شمال – جنوب اشاره و خاطر نشان کرد: با توجه به تجزیه و تحلیل داده های عملیاتی و احصاء شاخص های عملکردی بندر امیرآباد در سال جاری، ترانزیت خارجی کالا در این بندر از رشد ۱۰۵ درصدی برخوردار شده است.

سعیدی پور همچنین ایمنی، صرفه اقتصادی‏‌، تسریع در جابجایی کالا و وجود زیرساخت های شبکه داخلی راه آهن بندر امیرآباد را از عوامل مهم رغبت صاحبان کالا جهت استفاده از شقوق حمل و نقل ریلی کالا در ماههای اخیر برشمرد به طوری که با ثبت  ۴۵ هزار و ۳۰۷ تن جابجایی کالا در این مدت، رشد ۳ درصدی در این زمینه رقم خورده است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرکل بندر امیرآباد، آماری از ترابری کالا در بندر امیرآباد در ۶ ماه گذشته ارائه کرد که بر این اساس ۳۹۲ فروند شناور، ۶۲ هزار و ۶۸۸ دستگاه کامیون و  هزار و ۹۳ دستگاه واگن، جهت جابجایی کالا به بندر امیرآباد تردد داشتند.