شناسهٔ خبر: 11822 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

گزارش پایگاه سنتر فور اویشن از وضعیت ایرلاین‌ها در ایران

سهم ایرلاین‌های خارجی در پروازهای بین‌المللی ایران / سهم ۲ ایرلاین داخلی از مجموع پروازها

فرودگاه مهرآباد- باند فرودگاه شرکت‌های هواپیمایی ماهان و هما ۳۵ درصد پروازهای بین‌المللی ایران را انجام می‌دهند درحالی که مجموع سهم ایرلاین‌های ترکیش ایرلاین، Emirate ،flydubai، ایرلاین‌های قطر و اتحاد امارات ازپروازهای بین‌المللی ایران ۳۳درصد است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سایت سنتر فور اویشن٬ رفع تحریم‌ها علیه ایران مطمئنا موجی از سفرهای بین‌المللی را بوجود می‌آورد. فعالیت ماهان‌ایر که هم اکنون بزرگتر از ایران‌ایر پرچمدار هواپیمایی ایران است در چین افزایش داشته در حالیکه در انتظار فرصت‌های اروپایی است.

هواپیمایی ماهان و ایران‌ایر هم اکنون ۳۵ درصد ظرفیت صندلی در پروازهای بین‌المللی ایران را دارند. ترکیش ایر بزرگترین ایرلاین خارجی در ایران با سهم ۱۲ درصدی و بعد از آن Emirate و Flydubai با سهم به ترتیب ۹ و ۶ درصد قرار دارند.

دوبی هم اکنون قطبی در تجارت ایرانیان محسوب می شود. Flydubai بیش از دیگر ایرلاین‌های خارجی فعالیت داشته و در ۹ شهر ایران سرویس دارد. ترکیش ایرلاین در ۷ شهر سرویس داشته و برای ارتباط با اروپا و آمریکای شمالی مناسب تر است.

هم اکنون ۲۸ ایرلاین خارجی انتقال مسافر را به ایران بر طبق اطلاعات OAG (راهنمای رسمی هواپیمایی) انجام می‌دهند. ایرلاین یونانی Aegean تازه واردترین ایرلاین به ایران است که در جولای ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرد. ایران احتمالا چندین ایرلاین جدید خارجی دیگر را تا سال آینده جذب می‌کند.

 ایرلاین مالزیایی Air Asia X و ایرلاین Air Astana قزاقستان اخیرا اعلام کرده‌اند در حال آماده سازی فعالیت‌شان در ایران برای سال ۲۰۱۶ هستند. احتمالا ایرلاین‌های جدید دیگری به خصوص از آسیا به ایران خواهند آمد. China Southern اکنون تنها ایرلاین آسیای شرقی فعال در ایران است.

از غرب اروپا تنها ایرلاین‌های Austrian اتریش، Alitalia ،Germania و Lufthansa در تهران فعالند. ایرفرانس، بریتیش ایرویز و KLM پتانسیل از سر گیری فعالیتشان را دارند.

ماهان ایر و ایران ایر ۳۵ درصد سهم پروازهای بین المللی را دارند.

مجموع سهم ایرلاین‌های ترکیش ایرلاین، Emirate ،flydubai، ایرلاین‌های قطر و اتحاد امارات ازپروازهای بین‌المللی ایران ۳۳درصد است. به طور جزئی ترکیش ایرلاین ۱۲ درصد٬ امارات ۹ درصد٬ فلای دوبی ۶ درصد٬ قطر ایرویز ۵ درصد و شرکت اماراتی اتحاد ۱ درصد در پروازهای بین‌المللی ایران سهم دارند. دیگر ایرلاین‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل ایر عربیا، گالف ایر، سعودیا، عمان ایر و کویت ایرویز دارای سهم ۱۲ درصد هستند.

ایرلاین‌های اروپای غربی (لوفتانزا و غیره) ۵ درصد و ایرلاین‌های اروپای شرقی به غیر از ترکیه ۴ درصد در پروازهای بین‌المللی ایران سهم دارند. سهم سایر ایرلاین‌ها نیز ۱۱ درصد است.

 

                                         سهم ظرفیت صندلی بین المللی ایران به تفکیک ایرلاینها از تاریخ ۲۴ آگوست تا ۳۰ آگوست ۲۰۱۵

نظر شما