شناسهٔ خبر: 118770 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

مدیر کل هواشناسی استان خبر داد؛

وقوع بی‌سابقه‌ترین خشکسالی در استان همدان

خشکسالی مدیر کل هواشناسی استان همدان گفت: این استان در نیم قرن اخیر، بی‌سابقه‌ترین خشکسالی را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین عابد مدیر کل هواشناسی استان همدان در خصوص سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ اظهار کرد: استان همدان در سال زراعی گذشته به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش داشته که این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را ثبت کرده است.  

مدیر کل هواشناسی استان همدان خاطر نشان کرد: در سال زراعی گذشته یعنی از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش به ثبت رسیده که این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی افزود: به طور کلی استان همدان در سال زراعی گذشته از ۱۰۰ درصد بارش نرمال بلند مدت خود تنها ۶۲ درصد آن را دریافت کرده است. از نقطه نظر تغییرات دمایی نیز از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ میانگین دمای استان همدان ۲/۱۳ درجه سلسیوس بوده که نسبت به میانگین بلند مدت آن (۱/۱۲ ) به مقدار ۱/۱ درجه سلسیوس افزایش دما داشته است.

عابد گفت: بر اساس محاسبه شاخص خشکسالی به روش SPEI بیست و چهار ماهه گذشته تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ در کل استان خشکسالی با درجات متوسط، شدید و بسیار شدید رخ داده است و نقطه قابل تامل این که در کل استان خشکسالی بسیار شدید رخ داده است و فقط در قسمت هایی با مساحت کم خشکسالی شدید و متوسط رخ داده است. 

مدیر کل هواشناسی همدان ادامه داد: کاهش بی‌سابقه بارش در بلند مدت اتفاق افتاده است به طوریکه در ۱۸ ماه گذشته میزان بارش دریافتی در ایستگاه هواشناسی فرودگاهی همدان ۱۹۹ میلی‏‌متر بوده است در صورتی که در سالیان گذشته در بازه زمانی ۱۸ ماهه، متوسط بارش دریافتی استان حدود ۴۲۰ میلی‌متر و حتی در سال های پربارش این مقدار به ۷۰۸ میلی‏‌متر نیز رسیده است و حتی در خشک ترین سال این رقم بارش دریافتی کمتر از ۲۵۵ میلی‏‌متر نبوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی، عابد یادآور شد: با عنایت به داده های ثبت شده، استان همدان بی‏‌سابقه‌ترین خشکسالی را در کمتر از نیم قرن اخیر تجربه کرده است و چون در این مدت افزایش دمای به طور متوسط یک درجه سلسیوس را نیز داشته‏، عملاَ باعث تبخیر بیش از حد نرمال آب شده و تاثیر منفی بر روی خشکسالی استان گذاشته است و به عبارتی درجات خشکسالی را سخت‌تر و شرایط کمبود آب را نیز پر رنگ‌تر کرده است.