شناسهٔ خبر: 119095 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای:

رونمایی از سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات نگهداری رویه‌ راه‌های کشور /سامانه‌های در دست مطالعه سازمان راهداری به زودی رونمایی می‌شود

ببینید | چهاردهمین همایش و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین‌آلات آغاز بکار کرد معاون راهداری سازمان راهداری حمل و نقل جاده‌ای با اعلام اینکه سامانه‌های در دست مطالعه سازمان راهداری به زودی رونمایی می‌شود از رونمایی سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات نگهداری رویه‌های راه‌های کشور در همکاری سازمان راهداری، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا اکبری معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای امروز ۱۰ آبان در چهاردهمین همایش و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین‌آلات به معرفی بخشی از سامانه‌های فعال در بخش جاده‌های کشور پرداخت.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: امروز سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات نگهداری رویه‌های راه‌های کشور که در همکاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک اماده شده رونمایی می‌شود که در این سامانه ۲۵ میلیون عکس و تصویر از قطعات و نقاط مختلف در سامانه بارگذاری شده است.

اکبری با اشاره به اینکه علاوه بر سامانه PMS سامانه مدیریت روسازی راه‌ها طراحی چندین سامانه دیگر نیز در سال‌های گذشته آغاز شده است، توضیح داد: سامانه‌هایی که مطالعه آنها آغاز شده است در مراحل انتهایی طراحی و راه اندازی هستند که به زودی و در همایش‌های آتی از آنها رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از سامانه‌های مهم تحت وب، سامانه نگهداری از پل‌های کشور است. هم اکنون ۳۵۰ دستگاه پل بزرگ و کوچک در کشور وجود دارد که اطلاعات ۲۵۰ دستگاه پل در سامانه نگهداری پل‌های کشور ثبت شده است که می‌تواند در آینده نزدیک در اختیار همگان قرار بگیرد. همچنین سامانه  ایمنی جاده‌های کشور سامانه ای است که اطلاعاتی را در خصوص ایمنی‌ راه‌ها  و جاده‌ها در اختیار قرار می‌دهد. با استفاده از این سامانه قادر خواهیم بود تا جاده‌های کشور را از نظر ایمنی بر اساس اطلاعات سامانه ارزیابی کنیم.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: سامانه نقاط حادثه خیز کشور نیز در مراحل پایانی قرار دارد که با استفاده از این سامانه نقاط حادثه خیز در کشور در بازه‌های زمانی شناسایی خواهند شد.

به گفته وی، سامانه جامع راهداری هم اکنون پیاده‌سازی شده است که ۱۸۰ فعالیت راهداری در این سامانه روزانه و لحظه‌ای با کمک همکاران ثبت شده است. همچنین حدود ۱۰ میلیون فعالیت راهداری در آیتم‌های مختلف در این سامانه طبقه‌بندی شده است که دسترسی آزاد آن به زودی برای آحاد مردم و پژوهشگران میسر خواهد شد.

اکبری بر ارتقای کیفیت آسفالت به عنوان موضوعی اقتصادی و اجتماعی در کشور تاکید کرد و گفت: هم‌اکنون دانش فنی در حوزه ماشین‌آلات، تجهیزات و افزودنی‌های جدید به آسفالت ارتقا یافته است اما با وجود ارتقای دانش فنی در دهه‌های اخیر افت کیفیت در اجرای پروژه‌ها رخ داده که باید این رویه اصلاح شود.

وی تصریح کرد: باید قراردادهای حوزه روکش آسفالت در کشور استانداردسازی شود و بنابراین باید موضوع کنترل کیفیت و تضیمین کیفیت به قراردادها افزوده شود. زیرا هم‌اکنون در نوع قراردادها بی نظمی فراوانی را شاهد هستیم.