شناسهٔ خبر: 119352 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی:

حرکت جدی و بسیارخوبی در بحث نهضت ملی مسکن استان فارس آغاز شد

حرکت جدی و بسیارخوبی در بحث نهضت ملی مسکن استان فارس آغاز شد وزیرراه و شهرسازی گفت : با شروع ساخت ۴۰۰۶۴ واحد نهضت ملی مسکن در استان فارس حرکت جدی و بسیار خوبی در بحث نهضت ملی مسکن استان فارس آغاز شد.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ( فارس)، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز عملیات ساخت۴۰۰۶۴ واحد نهضت ملی مسکن در شیراز گفت :ساخت ٤ میلیون مسکن در ٤ سال شدنی است.

وی گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده، یک و نیم میلیون واحد اکنون در دست اقدام داریم و تا پایان سال به دو میلیون واحد می رسد.

رستم قاسمی شنبه ١٤ آبان در آیین کلنگ زنی ٤٠٠٦٤ واحد از طرح نهضت ملی مسکن در فارس ضمن تقدیر از تلاش مجدانه استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی این استان در پیگیری این طرح، بیان کرد: امروز موضوع مسکن در کشور با یک شرایط بحرانی مواجه است به گونه ای که در بعضی از شهرها بیش از ٧٠ درصد سبد درآمد خانوارها به مسکن اختصاص داده شده و این نشان می دهد که شرایط خوبی نداریم و باید در حوزه مسکن یک جهش جدی اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای مسکن در کشور به ویژه طی هشت سال گذشته، افزود: کار بزرگی در دولت نهم و دهم با ساخت و دو میلیون و ٢٠٠ هزار واحد مسکن مهر آغاز شد اما همچنان ٢٢٠ هزار واحد آن باقی مانده که بنا داریم تا پایان سال بخش عمده ای از آنها را تحویل دهیم.
وزیر راه و شهرسازی با تصریح بر این نکته که ساخت ٤ میلیون مسکن در ٤ سال شدنی است، گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده، یک و نیم میلیون واحد اکنون در دست اقدام داریم و تا پایان سال به دو میلیون واحد می رسد.
قاسمی خاطرنشان کرد: در فارس به عنوان یکی از استان های بزرگ کشور با عقب ماندگی های جدی در حوزه مسکن مواجه بودیم که با هماهنگی استاندار فارس، جلسه ای در شیراز برگزار و موضوع را بررسی و پس از آن شاهد حرکت جدی و بسیار خوبی آغاز شد و امروز شاهد کلنگ زنی بیش از ٤٠ هزار واحد مسکونی هستیم.

وی با بیان اینکه شرایط اجاره مسکن، امسال مردم را اذیت کرد، گفت: اگر عرضه مسکن را اضافه نکنیم، سال های بعدی این مهم تداوم خواهد یافت و لذا باید مسکن تولید کنیم تا قیمت کاهش پیدا کند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سیاست ما این است که در شهرهایی که زمین داریم، مجوز ساخت یک طبقه به صورت ویلابی به مردم دهیم، تسهیلات هم ارائه می شود و البته مردم می توانند مسکن تدریجی هم بسازند.
قاسمی تصریح کرد: سیاست ما این است که در هر جایی که زمین داریم، حتما مجوز یک طبقه به مردم بدهیم و مردم هم خود زود می سازند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کمتر از یک درصد کل مساحت ایران زیر ساخت قرار دارد، گفت:
زمین در کشور زیاد داریم و دوست داریم که مردم راحت زندگی کنند.
وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد که با شروع ساخت٤٠ هزار واحد مسکونی، شاهد رفع بخشی عمده ای از مشکلات حوزه مسکن در کشور باشیم.

قاسمی همچنین ادامه داد: در بخش راه نیز تلاش می‌شود که تا پایان اسال آزاد راه شیراز_اصفهان در ۶ قطعه زیر بار ترافیکی برود و برای ادامه آن نیز با وزارت دفاع قرارداد بسته‌ایم. همچنین در بحث راه‌آهن نیز مصوبه‌ای مقام معظم رهبری به وزارت راه و شهرسازی داده است که بحث کریدورها و راه آهن کشور ساماندهی و تقویت شود، چرا که ۱۴ هزار کیلومتر راه آهن داریم اما کریدورهای اصلی وصل نیست و با این مصوبه مجوز، بخش هوایی و ناوگان ریلی کشور تقویت خواهند شد و در چندماه اخیر هم با دیپلماسی اقتصادی و ترانزیتی که در کشورهای همسایه اجرا کردیم، برای اولین بار قطارهای کشتی روسی در بندر شهید رجایی پهلو می‌گیرد.

وی با بیان اینکه وضعیت ناوگان هوایی کشور مطلوب نیست و همچنین عمر ناوگان قطار و لوکوموتیوها طولانی است، گفت: در این خصوص نوسازی و قرارداد جدید منعقد شده است.