شناسهٔ خبر: 120571 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس:

عملیات راهداری زمستانی سند خدمت صادقانه راهداری است

راهداری زمستانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس گفت: عملیات راهداری زمستانی نقطه اوج و پیشانی خدمات رسانی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به کاربران جاده ای و سند خدمت صادقانه راهداران در فصل سرد سال است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای از استان فارس، علیرضا راستیار با اشاره نزدیک شدن به آغاز طرح راهداری زمستانی گفت: نسبت به تهیه سند برنامه راهداری زمستانی استان فارس با توجه به پیش بینی بارشها، نقشه راهها و برنامه های اجرایی، محورهای دارای بارش و مسئولان عملیات هر محور اقدام شده است و بخش غالب عملیات ها بر اساس این برنامه اجرا می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس با بیان اینکه عملیات راهداری زمستانی سال جاری در فارس با خدمت رسانی ۵۲ راهدار خانه ثابت و ۶ راهدار خانه سیار صورت می گیرد، گفت: ۷۴ اکیپ و ۱۳۵ گشت ثابت و سیار راهداری به کمک بیش از ۴۳۰ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین و نیمه سنگین و تجهیزات راهداری شامل نمک پاش، تیغه برف روب و بهره گیری از بیش از ۷۰۰ راهدار مجرب در۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر از راه های استان برای عملیات برفروبی و یخ زدایی اجرا می شود.

راستیار ملزومات این طرح را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: تأمین روشنایی محورها در شبهای برفی ، استفاده از شن و نمک بر اساس استانداردهای تعیین شده و صحیح ، تعیین مسئول هر محور ، برگزاری جلسات تعاملی با پلیس راه ، ضرورت کنترل تردد خودروها با استفاده از زنجیر چرخ توسط پلیس راه ، انجام برنامه ریزی با تهیه سند راهداری زمستانی، آماده سازی ماشین آلات از نظر تعمیرات و تأمین سوخت ، آمادگی نیروی انسانی راهداری آموزش دیده و مجرب از الزامات اجرای طرح راهداری زمستان است.

لازم به ذکر است هر سال پیش از آغاز بارندگی ها مجموعه راهداری در قالب طرح زمستانه ی راهداری آماده خدمات رسانی به کاربران جاده ای است تا ۶۴۰۰ کیلومتر راه برف گیر، ۵۴ گردنه برف گیر به طول ۷۷۷ کیلومتر و ۴۱ مقطع مه گیر استان فارس برای عبور و مرور مردم ایمن باشند.

گفتنی است استان فارس با دارا بودن بیش از ۵۰ هزار کیلومتر راه همسنگ، بیشترین میزان طول راه در مقایسه با سایر استان های کشور را داراست که این موضوع در کنار قرار گیری در کریدور مرکز به جنوب و شرق به غرب، موقعیت حمل و نقل این استان را خاص و استراتژیک می سازد.