شناسهٔ خبر: 120589 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

صدر هشدار سطح زرد دریایی؛

خلیج فارس و دریای خزر فردا متلاطم می‌شود/ لزوم احتیاط در فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر

ساحل طوفانی سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد دریایی از تلاطم در آب‌های خلیج فارس و دریای خزر به دنبال وزش باد از فردا بعد از ظهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور سامانه وزش باد همراه با افزایش ارتفاع موج از بعدازظهر فردا یک‌شنبه تا اواخر وقت دوشنبه سبب افزایش ارتفاع موج بین ۱/۵ تا ۲ متر همراه با رگبار باران، رعد و برق و تندباد لحظه‌ای در دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران می‌شود.

این سامانه احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی را به دنبال دارد.

به همین منظور سازمان هواشناسی کشور به محدودیت در سفرهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه سنگین، محدودیت در فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی به ویژه در فراساحل توصیه کرده است.

سامانه دوم وزش باد همراه با افزایش ارتفاع موج نیز در زمان مشابه موجب افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی۱/۵تا ۲ متر و در فراساحل تا ۲/۵ متر در مناطق ساحلی خلیج فارس، در استان‌های خوزستان و بوشهر و نواحی مرکزی خلیج فارس خواهد شد.

اثر مخاطره این سامانه احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه‌سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی پیش‌بینی شده است.

محدودیت در فعالیت‌های دریایی از جمله سفرهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه سنگین، محدودیت در ورود و خروج کشتی به بنادر و اجتناب از صیادی به ویژه در فراساحل از توصیه‌های سازمان هواشناسی کشور است.