شناسهٔ خبر: 121022 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه:

روند رو به رشد شناسایی اراضی مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن/ احداث ۱۲۰۰واحد به زودی آغاز می‌شود

جلسه شورای مسکن مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه از شناسایی زمین‌های مناسب برای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: این اراضی آماده انتقال برای احداث مسکن است و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره‌کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه، ۲۰۰ و دومین جلسه شورای مسکن به‌ریاست استاندار کرمانشاه و با حضور حداکثری اعضا در استاندار کرمانشاه برگزار شد.

مهرداد آهکی با اشاره به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تشکیل کارگروه تأمین زمین نهضت ملی مسکن، گفت: تلاش می‌کنیم برای رفاه حال متقاضیان در شهرها از ارتفاع‌سازی جلوگیری کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با اشاره به تأمین ۴۴۱ هکتار از اراضی استان کرمانشاه برای این طرح خاطرنشان کرد: خوشبختانه زمین به میزان کافی شناسایی شده ولی حدود ۱۳ درصد از زمین‌های طرح نهضت ملی مسکن تأمین شده و به‌زودی نیز با همکاری نهادهای دولتی، مابقی زمین مورد نیاز معرفی خواهد شد.

آهکی عمده مشکل تأمین زمین‌ها را در شهرهای کرمانشاه و سرپل‌ذهاب اعلام کرد و تأکید کرد: در شهرستان‌های کنگاور و صحنه به اندازه‌ای تأمین شده است که می‌توانیم طرح نهضت ملی مسکن را به‌صورت یک‌طبقه در این شهرستان‌ها احداث کنیم.

وی از آغاز عملیات احداث ۱۲۰۰ واحد به‌صورت صنعتی در دو هفته آینده خبر داد و گفت: ۱۳۰ هکتار از اراضی دانشگاه رازی شناسایی شده و این زمین‌ها آماده انتقال سند به‌نام وزارت راه و شهرسازی است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با اشاره به لزوم تشکیل کمیته بافت ارزشمند و تدوین طرح جامع بازآفرینی و مشارکت بافت ارزشمند شهر کرمانشاه در طرح نهصت ملی مسکن، خاطرنشان کرد: ساکنان این مناطق را به مشارکت در ساخت ترغیب کنیم و حتی آنها را به مشارکت چند نفره تشویق تا بتوانیم زمین‌ها و منازل کوچک این مناطق را به‌وسیله ادغام آنها به زمین‌های بزرگ تبدیل کنیم.

وی گفت: به منظور ایجاد هم‌افزایی بین بخش­‌های مختلف دولتی و خصوصی از تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و مالکان زمین در محدوده شهرها دعوت می‌شود تا در اجرای طرح اقدام ملی مسکن همکاری و مشارکت کنند.

آهکی افزود: این دسته از سرمایه گذاران می‌توانند از مشوق‌های تعیین شده در این خصوص از جمله اعطای تسهیلات ساخت بدون سپرده، تأمین هزینه ساخت و تخفیف‌های تغییر کاربری اراضی و ... استفاده کنند.