شناسهٔ خبر: 12281 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

گلایه‌های ۲ نماینده مجلس از وضعیت زمین‌خواری و دریاخواری در کشور

ساخت و ساز در اراضي جنگلي رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: برخی مسئولان برای اداره امور شهرها زمین‌های اطراف را می‌فروشند و برخی مسئولان در حدود ۲۰ درصد زمین‌خواری‌ها دخالت داشته‌اند و نفع برده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی پور مختار شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره اظهارات وزیر کشور مبنی بر جلوگیری از ۹۰ درصد زمین خواری ها افزود: چنین اعتقادی نداریم زیرا هر روز گزارش هایی در این زمینه به مجلس ارسال می شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: آمار دقیقی از میزان زمین خواری‌ها در کشور وجود ندارد اما هزاران هکتار زمین خواری شده است.

وی با بیان اینکه وزیر کشور نامه هایی را که به وی نوشته ایم به استانداری ها ابلاغ و تاکیده کرده است اما این ابلاغ ها کافی نیست، افزود: برخی مسئولان پشت پرده زمین خواری هستند.

وی ادامه داد: زمین خواری مرتبط با عملکرد مسئولان است، زیرا برخی می گویند بر ما تحمیل می کنند که عدد و رقمی را برای فلان مکان اختصاص دهید و هرکدام از دستگاه های محلی باید مبلغی را بپردازند.

پور مختار با ذکر این مطلب که برخی مسئولان برای اداره امور شهرها زمین های اطراف را می فروشند، تصریح کرد: برخی مسئولان در حدود ۲۰ درصد زمین خواری ها دخالت داشته اند و نفع برده اند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اضافه کرد: به جز زمین خواری گردنه حیران که دو نماینده بر ضد یکدیگر دعوایی را مطرح کردند، هیچ گزارشی درباره دخالت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمین خواری ها وجود ندارد.

وی گفت: در مسئله زمین خواری گردنه حیران برای سه روستایی که حدود ۲۰ خانوار جمعیت دارند ۱۷۰ هکتار طرح هادی در نظر گرفته شده است؛ در حالیکه این زمین ها کشاورزی است و نباید طرح هادی در آنها اجرا شود. ۳۰۰ بنا داخل ۱۷۰ هکتار و ۲۰۰ بنا خارج از آن ساخت شده است که باید تخریب شود.

وی با بیان اینکه موارد زیادی وجود دارد که برای زمین خواری سند جعل می کنند، گفت: باید با دانه درشت ها در این زمینه برخورد شود.

ابوالقاسم جراره نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز در برنامه گفت: در بندرعباس زمین خواری و دریا خواری وجود دارد که نمونه دریاخواری در بخش درگاهان قشم و نمونه زمین خواری ساخت ۱۴ هزار متر مربع بنا در بندرعباس است.

وی اضافه کرد: در ۱۴ هکتار زمینی که در اختیار شهرداری بندرعباس برای بوستان و پارکینگ به شخصی واگذار شده، وی ۱۴ هزار متر مربع بازارچه ماهی فروشی احداث کرده است. شهرداری بندرعباس دراین زمینه تخلف کرده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: فردی پس از گذشت حدود ۵۰ سال از ساخت فرودگاه بندرعباس سندی را ارائه کرده و مدعی زمین این فرودگاه شده است. دولت پرداخت ۱۸ میلیارد تومان به صاحب سند را پذیرفته است.

نظر شما