شناسهٔ خبر: 123557 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

برای نخستین بار در کشور؛

بویه غوطه‌ور ساخت داخل در بندر شهید رجایی با موفقیت به آب‌ انداخته شد

بویه موج نگار معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: برای نخستین بار در کشور یک فروند بویه غوطه‌ور ساخته شده به دست متخصصان داخلی با موفقیت در بندر شهید رجایی به آب‌ انداخته شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا پور رجبی معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور یک فروند بویه غوطه‌ور ساخته شده به دست متخصصان داخلی با موفقیت در بندر شهید رجایی به آب‌ انداخته شد، گفت: برای نخستین بار در کشور یک فروند بویه غوطه‌ور ساخت داخل در بندر شهید رجایی به انداخته شد تا تحت آزمایش عملی و واقعی قرار گیرد.

وی افزود: این نوع بویه ویژه بوده و تمامی عملیات طراحی ساخت ماکت مدل‌سازی رایانه‌ای انجام محاسبات تعادل اجرای شبیه‌سازی رایانه‌ای و ساخت در مقیاس واقعی در داخل کشور و توسط مهندسان ایرانی انجام شد.

به گفته پوررجبی؛ بعد از مثبت بودن نتایج آزمایش‌ها در حوضچه، مدل ساخت قطعات واقعی آغاز و پس از مونتاژ در محل حوضچه خدمات بندر شهید رجایی به آب انداخته شد تا به طور عملی نتایج حفظ تعادل در جزر و مد و شرایط آب و هوایی بررسی شود. 

به گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان وی در خصوص ویژگی های این بویه تصریح کرد:  مناسب بودن برای نشانه‌گذاری دریایی در کانال‌های کم‌عرض، دارای کارایی فوق‌العاده نصب در مناطق با ارتفاع موج سه متر و شرایط جوی نامساعد، قابلیت نصب در رودخانه‌های با سرعت جریان آب زیاد، عدم نیاز به استفاده از زنجیر لنگر و به تبع آن نبود حرکت بویه و قابلیت استفاده در ارتفاع‌های مختلف را از ویژگی‌های بویه غوطه‌دار عنوان کرد.