شناسهٔ خبر: 123583 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

به مناسبت گرامیداشت یاد و نام سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شد:

برگزاری هفتمین همایش سراسری فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه های مقاومت بسیج راه‌آهن سراسر کشور

بسیج راه آهن همزمان با سالروز شهادت سردار اسلام حاج قاسم سلیمانی، هفتمین همایش سراسری فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج راه آهن سراسر کشور امروز ۱۳ دیماه در اداره کل راه‌آهن تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی مرکز مقاومت بسیج راه‌آهن، در این همایش سراسری که سردار پاسدار حسین معروفی، معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین، سردار کمالی، از همرزمان شهید سلیمانی، سرهنگ رضا خسروی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، یاد و نام سردار دل‌های شهید حاج قاسم سلیمانی گرامی داشته شد.

همچنین در این همایش، خانواده معزز شهید یزدان قجری حضور داشتند و طی آئینی از آن شهید بزرگوار که در مسیر خدمت از سوی اغتشاشگران به مقام رفیع شهادت نائل شد، تجلیل به عمل آمد.

اندیشه مکتب فکری حاج قاسم سلیمانی مبتنی بر اهل بیت (ع) و عاشورای حسینی است

سردار معروفی، معاون هماهنگ کننده بسیج مستضعفین و از فرماندهان و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس در جبهه نبرد حق علیه باطل، در این همایش، ضمن یادآوری مجاهدت‌های  بی‌دریغ شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: امیدواریم که خداوند توفیق دهد تا تحت امر مقام معظم رهبری و در مکتب سردار قاسم سلیمانی، همچون آن شهید بزرگوار برای رضایت خدا به مردم خدمت کنیم.

وی با اشاره به نقش راه‌آهن در طول هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد: طی این ایام، راه آهن نه تنها در اعزام نیرو نقش آفرینی می‌کرد، بلکه رفتار مردانه راه‌آهن که به طور شبانه روزی مشغول به خدمت‌رسانی بودند، فراموش ناشدنی خواهد بود.

سردار معروفی با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس شیوه جنگ از نوع سخت بود؛ اما اکنون این شیوه به جنگ نرم و ترکیبی و در فضای مجازی تغییر یافته و در حال پیگیری است، افزود: دشمنان ما می‌دانند که نمی‌توانند همانند سال ۵۹ عمل کنند؛ چون با هوشمندی مردم و نیروهای مسلح دقیق و گوش به فرمان، در زمین و هوا و دریا با آن‌ها مقابله خواهد شد و چنین اجازه‌ای را به آن‌ها نخواهند داد.

وی دشمن را غیر قابل اعتماد و غیر قابل پیش بینی دانست و اظهار کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون، هر کجا که کشور و انقلاب ما پیروز شد و حرکتی انجام داد، دشمن ما و در راس آن آمریکای جنایتکار نگذاشتند که شهد شیرین آن به مذاق مردم بنشیند.

سردار معروفی با اشاره به نقش مهم عملیات کربلای ۵ در پیروزی ایران و قرارداد ۵۹۸ و محکومیت رژیم بعث عراق، تصریح کرد: در اوج آن پیروزی‌ بود که شاهد بودیم، آمریکایی ها جنگ دریایی به راه انداختند و مراکز دریایی و جزایر و حتی هواپیمای مسافربری ما را مورد هدف قرار دادند.

معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین در ادامه، ضمن تجلیل از رشادت‌های سردار حاج قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس و سپس عملیات‌های برون مرزی، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مکتب شهید سلیمانی را معرفی کنیم، در ابتدا باید به ویژگی‌های او اشاره نماییم.

 وی ویژگی‌هایی نظیر گذشت از گناه، گذشت از مال، گذشت از آبرو، گذشت از عزیزان و گذشت از جان را جزو مهم‌ترین صفات برجسته آن شهید دلاور دانست و تاکید کرد: حاج قاسم اهل گناه نبود و طهارت جسم و روح داشت و به یقین به وعده‌های الهی باور داشت و مطابق آن عمل می کرد.

وی مکتب سردار حاج قاسم سلیمانی را مکتب عمل معرفی کرد و اظهار داشت: ما برای این مکتب، ۳۰ نظام تعریف کردیم که از اولین ویژگی آن، می‌توان به عمل در اوج معرفت و ذوب ولایت اشاره کرد.

سردار معروفی با بیان اینکه عملکرد و شهادت حاج قاسم سلیمانی باعث تغییر نگاه جهان اسلام به شیعه شد، تاکید کرد: این فرمانده به عنوان عصاره ملت ایران، نگاه حقیقی اهل بیت را به جهان معرفی کرد.

این فرمانده جنگ در طول هشت سال دفاع مقدس با یادآوری از اینکه اندیشه مکتب فکری حاج قاسم سلیمانی مبتنی بر اهل بیت (ع) و عاشورای حسینی است، اظهار کرد: انسانی که وقف عاشورا، انقلاب و ولایت شد دیگر به منافع شخصی خود فکر نمی‌کند.

وی تاکید کرد: اگر کسی شک دارد که عزت را خدا می‌دهد، کافی است که به شهادت آن سردار بزرگوار بیاندیشد و نگاه کند. عزت با خداست به شرط آن که در ارض خدا، از این فرصت استفاده شود و قدر خدمتگذاری به مردم را دانسته و امید را در جامعه تولید کنیم.

سرهنگ خسروی: حضور مقتدرانه بسیجیان در هر عرصه‌ای که نظام و انقلاب نیاز داشته باشد

 سرهنگ رضا خسروی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج راه‌آهن نیز در این همایش، ضمن تشریح مجاهدت‌های کارکنان راه‌آهن طی هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: بسیجیان راه‌آهن نیز در تمامی ایام، هم در دوران دفاع مقدس و هم در تمامی ایام پس از آن، پر رنگ و پر انگیزه عمل کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بسیجیان نه تنها در این ایام، بلکه در جریان فتنه‌ها و حتی جریانات اخیر، علاوه بر انجام وظیفه در حفظ امنیت خطوط ریلی و همچنین در میدان نیز حضور داشتند.

 سرهنگ خسروی با اشاره به اقدامات فرهنگی انجام شده از سوی بسیج راه‌آهن، عنوان کرد: در تمامی ایستگاه‌ها و قطارها، بسیج تلاش نموده تا با اقدامات فرهنگی نظیر توزیع بروشور، بنل و برنامه‌های مناسب نقش آفرینی نماید و با مردم و مسافران ارتباط خوبی برقرار کند.

فرمانده مرکز مقاومت بسیج راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به مجاهدت و رشادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در پیشبرد اهداف نظام و انقلاب و کشور، تاکید کرد: بسیجیان در هر عرصه‌ای که نظام و انقلاب نیاز داشته باشد، حضور مقتدرانه و موثر دارند.

وی در ادامه، ضمن گرامیداشت شهادت شهید یزدان قجری، لکوموتیوران راه‌آهن که در جریان اغتشاشات اخیر به شکل مظلومانه‌ای به شهادت رسید، عنوان کرد: تاکنون صنعت ریلی کشور ۲۴۸ شهید را تقدیم کرده بود که اکنون با شهادت این شهید، تعداد شهدای راه‌آهن به ۲۴۹ شهید می‌رسد.

سرهنگ خسروی با اشاره به چگونگی شهادت تیمور حسن زاده و شهادت اسماعیل سزاری، اظهار کرد: اکنون نیز خانواده شهید قجری در جمع ما هستند. با شهادت این شهید، چهره کسانی که خود را مدافع مردم می‌دانستند آشکار شد.

گفتنی است؛ فرماندهان حوزه ها و پایگاه های بسیج مناطق و ستاد راه آهن همچنین در روز دوشنبه مورخ ۱۲ دی، با حضور در مرقد مطهر حضرت امام رحمت الله علیه و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر سردار دلها، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، با آرمان های امام و شهدا تجدید میثاق به عمل آوردند.