شناسهٔ خبر: 124504 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

باحضور وزیر راه و شهرسازی:

۲۸ هزار واحد مسکونی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب توسط بنیاد مسکن افتتاح می‌شود

اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از افتتاح ۲۸ هزار واحد مسکونی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب با حضور وزریر راه و شهرسازی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با رادیو اقتصاد با اعلام این مطلب گفت:نهضت ملی مسکن یکی از برنامه های اصلی دولت سیزدهم است که حمایت مجلس شورای اسلامی را نیز  تحت عنوان قانون جهش تولید مسکن به همراه دارد.

به گفته وی طبق این برنامه باید بطور میانگین سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۸۰۰ هزار واحد مربوط به شهرها و ۲۰۰ هزار واحد مربوط به روستاها و شهرهای کوچک است.

وی گفت: سال نخست از اجرای این برنامه به تأمین زیرساخت ها و تدوین قوانین و مقررات مربوطه اختصاص داشت ولی اکنون شتاب عملیات اجرایی بیشتر شده است.

نیکزاد ادامه داد: بنیاد مسکن نیز در این برنامه تمام توان عملیاتی خود را به میدان آورده و طبق جدیدترین آمار ساخت  ۲۰۳ هزار و ۸۹۸ واحد مسکونی روستایی در نقاط مختلف کشور آغاز شده است. همچنین در شهرهای مختلف نیز عملیات ساخت ۹۷ هزار و ۵۶۵ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن شروع شده و اکنون از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار است.

وی افزود: علاوه بر این، ۱۱ هزار و ۲۳۰ واحد در بافت فرسوده شهر تهران با مشارکت بنیاد مسکن و شهرداری تهران شروع شده است.یعنی در مجموع ۳۱۲ هزار۶۹۳ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن در نقاط مختلف شهری و روستایی در حال ساخت هستند.از سوی دیگر بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که ماه قبل میان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به امضا رسید، ساخت مسکن در ۱۰۹۱ شهر زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت نیز به بنیاد مسکن واگذار شد.

وی ادامه داد: تاکید بر این است در شهرها و مناطقی که محدودیت زمین وجود ندارد به سمت واگذاری اراضی و ساخت مسکن یک طبقه با محوریت مردم حرکت کنیم.

به گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، به گفته وی علاوه بر ۲۸ هزار واحد مسکونی که طی دهه فجر امسال در نقاط مختلف شهری و روستایی افتتاح خواهد، تا پایان امسال نیز عملیات اجرایی ۲۰ هزار واحد مسکونی دیگر برای اقشار کم درآمد  به پایان خواهد رسید و به واجدین شرایط این حوزه تقدیم خواهد شد، که از این تعداد ۱۰ هزار واحد روز ۲۹ بهمن همزمان با سالروز مبعث حضرت رسول اکرم(ص) باهمکاری بنیاد مستضعفان به متقاضیان تحویل خواهد شد و ۱۰ هزار واحد دیگر همزمان با ۱۴ اسفندسالروز تاسیس کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) ، در اجرای تفاهم نامه مشترک با این کمیته و  بسیج سازندگی تحویل خواهد شد.

رییس بنیاد مسکن در پایان خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری جمعا ۴۸ هزار واحد مسکونی تحویل متقاضیان خواهیم داد، ضمن اینکه شتاب برای اتمام واحدهای مسکونی درحال ساخت، روز به روز بیشتر  و به مناسبت‌های مختلف واگذار خواهد شد.