شناسهٔ خبر: 124878 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان تاکید کرد؛

برگزاری جلسات ستاد بازآفرینی شهری برای مقاوم سازی بافت فرسوده و ناکارآمد استان گلستان

راه و شهرسازی گلستان مدیرکل راه و شهرسازی گلستان از برگزاری جلسات مداوم ستاد استانی و شهرستان بازآفرینی شهری در راستای نوسازی و مقاوم سازی بافت فرسوده ناکارآمد شهری استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (گلستان)، مهدی ملک دبیر ستاد بازآفرینی شهری گلستان اظهار کرد: در استان گلستان دو هزار و ۸۹۵ هکتار بافت ناکارآمد شناسایی شده که مجموعا ۱۸ درصد از بافت استان را در بر می گیرد.

دبیر ستاد بازآفرینی شهری گلستان ادامه داد: در مجموع این ۱۸ شهری که دارای بافت ناکارآمد هستند، دو هزار و ۳۵ هکتار بافت فرسوده شناسایی و در دو شهر استان ۴۲۸ هکتار سکونت گاه غیر رسمی شناسایی و تعیین محدوده شده است.

وی افزود: در راستای شناسایی این نقاط و با هدف بهبود وضعیت بافت های ناکارآمد و فرسوده، در سال ۱۴۰۰ ، یک جلسه ستاد بازآفرینی استانی و پنج جلسه ستاد بازآفرینی شهرستانی توسط اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد.

ملک همچنین تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ نیز تاکنون، دو جلسه ستاد استانی و ده جلسه ستاد بازآفرینی شهرستانی، در شهرهای گرگان ، گنبدکاووس، رامیان، علی آباد، بندرگز و آزادشهر برگزار شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان افزود: در این سری جلسات مواردی در راستای نوسازی و مقاوم سازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری استان مطرح شده و تصمیماتی در این حوزه اتخاذ می شود.

وی در ادامه گفت: شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز اقداماتی در راستای بهسازی این نقاط در دستور کار قرار داده که می توان به پروژه های زیربنایی، شامل پروژه‌هایی نظیر شبکه فاضلاب، آب، برق و... و پروژه های روبنایی اعم از پروژه‌هایی نظیر فضاهای آموزشی، ورزشی و چندمنظوره، بهداشتی – درمانی، خانه محله، فرهنگی (کتابخانه) و انتظامی اشاره کرد.

ملک همچنین اظهار کرد: این شرکت اقدامات دیگری نیز در حوزه عمران شهری و نوسازی و مقاوم سازی مسکن انجام می دهد.

رئیس شورای هماهنگی امور راه و شهرسازی گلستان ادامه داد: شرکت بازآفرینی شهری ایران همچنین با توزیع قیر رایگان گام مهمی در راستای توسعه زیرساخت معابر شهری کشور برداشته است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ برای ۱۷ شهر هدف استان گلستان، دو هزار و۱۳۲  تن معادل ۲۰۰ میلیارد ریال حواله قیر رایگان صادر شد.

ملک در ادامه گفت: این حجم از قیر رایگان به شهرداری های گنبد، گرگان، علی آباد ، کلاله، مینودشت، رامیان ، خان ببین ، بندرترکمن ، آزادشهر ، کردکوی ، فاضل آباد ، آق‌قلا ، ، بندرگز ، سیمین شهر و گمیش تپه واگذار شد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: همچنین در استان گلستان سهمیه پیشنهادی برنامه تولید مسکن در محلات هدف بازآفرینی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن طی چهار سال ۱۱ هزار و ۶۰۷ واحد پیش بینی شده است.

وی افزود: این در حالی است که ظرفیت تولید واحدهای جدید پس از نوسازی مسکن در بافت‌های هدف استان گلستان  معادل ۸۰ هزار و ۷۲۲ واحد  می باشد.

ملک همچنین تصریح کرد:  گفتنی است که در دولت سیزدهم از محل اعتبارت بند (الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، هزار و ۹۷  واحد به بانک معرفی و ۵۱۸ واحد در این حوزه منجر به انعقاد قرارداد شده است.

وی در انتهای سخنانش در خصوص عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه بافت تاریخی استان گلستان گفت: تا کنون عملیات شناسایی و تعیین محدوده ۳۳۲ هکتار بافت تاریخی در سه شهر استان، انجام شد.

دبیر ستاد بازآفرین شهری گلستان افزود: همچنین بازسازی و مرمت سه بنای واجد ارزش تاریخی نیز در گرگان صورت گرفت که هم اکنون این سه بنا در مرحله ی بهره برداری قرار دارند.