شناسهٔ خبر: 124928 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس:

ایجاد مستحدثات دریایی؛ توسعه اقتصاد دریا محور را به دنبال دارد

آشوری نماینده مردم بندرعباس،قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون برنامه توسعه ای کشور باید یک حکم اساسی در حوزه اقتصاد دریا محور وجود داشته باشد تا در قوانین سنواتی بودجه رویکرد مستمری به دریا و سرمایه‌گذاری در این حوزه توسط بخش‌های دولتی و خصوصی ایجاد شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آشوری عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای استفاده بهتر از دریا با رویکرد اقتصاد دریامحور در حوزه‌های تجارت بازرگانی، صید و صیادی و گردشگری نیازمند ایجاد مستحدثات دریایی هستیم تا  مردم از این ظرفیت در جهت ایجاد اشتغال پایدار وابسته به دریا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه طرح اقتصاد دریامحور ابتکار مقام معظم رهبری بود، ادامه داد: برای اینکه مناطق کمترتوسعه یافته در سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان مورد توجه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان قرار بگیرد، رهبر معظم انقلاب این مهم را وارد ادبیات توسعه کشور کردند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی گفت: در این راستا «شورای توسعه سواحل مکران» تشکیل شد و با شکل گیری این شورا یک حرکت تحول‌خواهی در استان‌های جنوبی شکل گرفت.

این نماینده مجلس به اهمیت ایجاد بنادر کوچک در ذیل اقتصاد دریامحور نیز اشاره کرد وگفت: یکی از بحث‌های جدی این است که  استراتژی مطرح شده را در قانون برنامه به عنوان قانون مادر و میان برد آورده تا ضمن روشن شدن  تکلیف دستگاه‌های اجرایی در چارچوب این برنامه، وظایف ارگان‌ها نیز در زمینه ایجاد ظرفیت‌های پایه مشخص شده باشد.

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس، ایجاد بنادر کوچک را یکی از وظایف مهم سازمان بنادر به عنوان سازمان مادر عنوان کرد و ادامه داد: سایر دستگاه‌ها نیز مانند وزارت نفت می توانند در این راستا با سازمان بنادر مشارکت و همکاری داشته باشند.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی ، آشوری با اشاره به اینکه در برخی از مناطق دریایی استان خلا وجود یک بندر کوچک احساس می‌شود، گفت: تاسیس شهرهای ساحلی و اسکان جمعیت در این شهرها در ذیل اقتصاد دریامحور بدون توسعه زیرساخت حاصل نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تحقق این مهم زمینه استقرار جمعیت بیشتری و اشتغال پایداردر این مناطق را فراهم می‌کنند.