شناسهٔ خبر: 125255 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان مطرح کرد:

تسریع در اجرای پروژه های بزرگراهی سیستان وبلوچستان نیازمند تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار تهاتر نفت

عطاء اله اکبری رییس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان سیستان وبلوچستان گفت: جهت سرعت دادن به احداث و توسعه پروژه های بزرگراهی در این استان نیازمند تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب سفر رئیس جمهور از محل تهاتر نفت هستیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان سیستان وبلوچستان، عطاء اله اکبری با بیان اینکه تسریع در اجرای پروژه های بزرگراهی سیستان وبلوچستان نیازمند تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار تهاتر نفت است، اظهار داشت:  طول کلی کریدورهای اصلی استان یک هزار و ۵۹۵کیلومتر است که تاکنون در این مسیرها ۴۳۰ کیلومتر بزرگراه احداث و عملیات ساخت ۴۷۸ کیلومتر باند دوم نیز در حال انجام است.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان از نظر شاخص های توسعه راه از محروم ترین استان کشور بشمار می رود که هنوز ارتباط بزرگراهی بین هیچ شهر آن برقرار نیست، افزود: جهت رسیدن استان به شاخص متوسط کشوری در حوزه بزرگراه، نیازمند احداث بیش از یک هزار و ۱۶۵ کیلومتر باند دوم هستیم که این امر نگاه ویژه دولتمران را در تخصیص اعتبارات می طلبد.

رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان سیستان وبلوچستان تصریح کرد: در سفر سال گذشته رئیس جمهور به استان ۶ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات تهاتر نفت برای اجرای طرح های راهسازی مصوب شد که تاکنون هیچ اعتباری از این محل به استان تخصیص داده نشده است این در حالی است سیستان و بلوچستان تنها استان متصل به آب های آزاد از طریق بندر چابهار، تنها استان با بیش از هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز آبی و خشکی بوده و در مسیر دو کریدور از سه کریدور در ترانزیت بزرگ جهان قرار داشته که همه این ظرفیت ها موقعیت مناسب و راهبردی در تجارت و ترانزیت بین المللی به آن داده است موقعیتی که استفاده از آن در مسیر توسعه اقتصادی منطقه احداث هر چه سریعتر بزرگراهها را می طلبد.

وی اضافه کرد: همچنین توسعه هر منطقه در گرو افزایش ارتباطات با کشورهای همسایه و گسترش مراودات مرزی است و باید بتوان از توان این بخش برای توسعه بخش اقتصادی و به تبع آن توسعه کشور استفاده کرد اما برای افزایش مراودات نیازمند بهبود زیرساخت‌های ارتباطی به ویژه بزرگراه هستیم.

وی ادامه داد: بدون شک با بهره برداری هر چه سریعتر از پروژه های بزرگراهی که برای مردم سیستان و بلوچستان نیز بسیار حیاتی و حائز اهمیت می باشد، علاوه بر تحول در حوزه ارتباطی استان و کشور، شاهد دگرگونی های فراوان و امیدبخش در بخش های مختلف از جمله معیشت و گردشگری و کاهش تصافات جاده ای خواهیم بود.

رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان سیستان وبلوچستان با بیان اینکه استانداردسازی جاده‌های این استان نیازمند تامین و تخصیص به هنگام منابع مالی است، تاکید کرد: در مجموع به منظور تکمیل شبکه بزرگراهی استان به بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم که تخصیص اعتبارات مصوب سفر ریاست محترم جمهور از محل تهاتر نفت کمک قابل توجهی به تسریع ساخت پروژه های این بخش خواهد کرد.

گفتنی است معاون اول رئیس جمهور در سفر چهار بهمن ماه جاری به استان سیستان وبلوچستان بر تخصیص اعتبارات بیشتر جهت توسعه شبکه بزرگراهی این استان از محل منابع مختلف از جمله تهاتر نفت تاکید کرد.

تسریع در اجرای پروژه های بزرگراهی سیستان وبلوچستان نیازمند تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار تهاتر نفت