شناسهٔ خبر: 125669 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

بارش سنگین برف، کولاک و بهمن تا پنجشنبه ادامه دارد

کولاک محور پیرانشهر - تمرچین سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح نارنجی از تداوم بارش سنگین برف، کولاک و بهمن تا روز پنجشنبه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور، تقویت سامانه بارشی از امروز سه‌شنبه تا روز پنج‌شنبه موجب بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و در مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه‌ها بارش برف سنگین، وقوع بهمن و کولاک برف خواهد شد.

تمرکز این سامانه روز سه‌شنبه در استان‌های کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، ایلام، تهران، شمال بوشهر، خوزستان، لرستان، همدان، شمال غرب فارس، غرب و جنوب اصفهان، قم، مرکزی، ارتفاعات مازندران و غرب سمنان بوده و روز چهارشنبه نیمه شرقی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شمال غرب فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، بوشهر و خراسان جنوبی را در بر می‌گیرد.

روز پنج‌شنبه نیز آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و شمال بوشهر با این بارش‌ها همراه خواهند شد.

انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌های مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان‌های واقع در رشته کوه البرز و زاگرس، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر و اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهری از جمله مخاطرات این سامانه بارشی است.

همچنین نسبت به اختلال در فعالیت‌های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن و اختلال در انتقالِ منابع انرژی بویژه برق و گاز هشدار داده شده است.

سازمان هواشناسی کشور به آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر ، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی بویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک‌پاشی، توسط شهرداری ها، راهداری‌ها و ارگان‌های امدادی و مدیریت مناسب توسط سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول توصیه کرده است.

سامانه دوم افزایش گرادیان فشار سطح زمین است که موجب وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک طی امروز و فردا خواهد شد.

منطقه اثر این سامانه خوزستان، ایلام، بوشهر، فارس، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب و شرق اصفهان و خراسان رضوی پیش‌بینی شده است.

 احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و سست، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز از مخاطرات این سامانه است.

طبق توصیه‌های سازمان هواشناسی کشور، احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و سست، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و احتیاط در فعالیت کویرنوردی در این شرایط ضروری است.