شناسهٔ خبر: 128271 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سطح پوشش برف کشور بیشتر از نرمال شد

برف هفته نخست اسفند ماه حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر از مساحت کشور پوشیده از برف بوده که این مقدار حدود ۱۶۰ هزار کیلومتر بیشتر از میانگین بلند مدت در ۱۶ سال اخیر است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان هواشناسی، تحلیل تصاویر ماهواره NOAA نشان می‌دهد که در هفته نخست اسفند ماه حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر از مساحت کشور پوشیده از برف بوده که این مقدار حدود ۱۶۰ هزار کیلومتر بیشتر از میانگین بلند مدت در ۱۶ سال اخیر است.

سال گذشته در همین بازه زمانی حدود ۱۷۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور برفی بود.

بیشترین مساحت پوشش برف کشور مربوط به حوضه آبریز «فلات مرکزی» ایران با حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت است که نسبت به سال گذشته حدود ۲۲۰ درصد افزایش یافته است.

سطح پوشش برف در حوضه‌های آبریز «دریای خزر»، «خلیج فارس و دریای عمان» و «دریاچه ارومیه» نیز نسبت به شرایط نرمال افزایش یافته است.

علاوه بر این، وضعیت پوشش برف در برخی حوضه های آبریز مشترک با همسایگان مانند «دجله و فرات» نیز در هفته نخست اسفند افزایش یافته است.

مساحت پوشش برف در این حوضه بیش از ۲۲۴ هزار کیلومتر مربع است که نسبت به شرایط نرمال ۶۲ هزار کیلومتر مربع بیشتر شده است. این شرایط در حالی است که میانگین پهنه‌ای بارش کشور از ابتدای مهرماه تا کنون حدود ۱۷ درصد کمتر از نرمال است و همه حوضه‌های آبریز اصلی کشور با کسری بارش مواجه هستند.