شناسهٔ خبر: 12925 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون استاندار گلستان:

ارتقاي فرهنگ ساخت و ساز نياز امروز جامعه مهندسي است

رضا مروتي معاون هماهنگي امور عمراني استاندار گلستان گفت: نياز جامعه مهندسي امروز كشور اين است كه از مطالبه قوانين ساده صنفي به سمت ارتقاي فرهنگ ساخت و ساز پيش روند.

به گزارش اداره روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان گلستان، مهندس "رضا مروتي" صبح روز پنجشنبه در بازديد از روند برگزاري هفتمين دوره انتخابات هيات مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: حوادث بوقوع پيوسته در كشور طي سنوات گذشته، نتيجه عدم دقت در ضوابط مهندسي و رعايت قوانين و مقررات مهندسي ساختمان و بيانگر نياز به ارتقاي فرهنگ ساخت و ساز در كشور بوده است.

وي با اشاره به ضرورت نكات مهندسي در ساختار يك ساختمان، گفت: ضرورت نكات مهندسي در ساختار ساختمان ها جزو پديده هاي اساسي ساخت و ساز كشور تلقي مي شود و از اين رو، حوزه ساخت و ساز از اهميت بالايي در كشور برخوردار است.

مروتي افزود: در حال حاضر به دليل اطمينان و اتكاي به حوزه مهندسي، نيازي به كنترل مراحل ساخت و ساز يك ساختمان از ابتدا تا انتهاي آن در هنگام خريد نيست و از اين جهت، جامعه مهندسي سهم عمده اي در ايمن سازي و كيفيت ساخت و ساز بر عهده دارد.

مروتي با بيان اينكه سال گذشته حدود يك ميليون و ۳۰۰ مترمكعب ساخت و ساز تحت نظر مهندسين در استان اتفاق افتاده است، ادامه داد: سازمان نظام مهندسي ساختمان به دليل نظارت عاليه بر ساخت و سازها در كشور مي تواند مطالبات صنفي و حقوقي اعضا را دنبال كند.

معاون استاندار گلستان ادامه داد: سازمان نظام مهندسي ساختمان به عنوان نهادي كه متشكل از مهندسين متخصص، مجرب و با صلاحيت و توان فني بالا و معتبري است، سهم عمده و بزرگي در ايمن سازي ساختمان ها و كيفي شدن آنها دارد و بهترين مكان براي نهادينه سازي قوانين مهندسي و مقررات ملي ساختمان محسوب مي شود.

مروتي اضافه كرد: بنابراين نظام مهندسي نياز به اين دارد كه هر چهارسال يكبار با برگزاري انتخابات، مديريت خلاق و فرهنگ ساخت و ساز را در سطح استان ارتقا و توسعه دهد و از اين رو، برگزاري انتخابات هيات مديره آن مهم است.

وي گفت: هم اكنون قريب به ۸ هزار مهندس در استان فعاليت دارند و اداره كل راه و شهرسازي سعي كرده با تدارك فضايي با ويژگي هاي مناسب و برگزاري انتخاباتي سالم، فرصتي را براي انتخاب اعضاي جديد هيات مديره نظام مهندسي براي اين مهندسان فراهم كند.

مروتي با تقدير از دست اندركاران برگزاري انتخابات، گفت: اميد است سرانجام انتخابات زمينه ساز تحقق خواسته هاي اساسي مهندسين استان باشد.

هفتمين دوره از انتخابات هيات مديره نظام مهندسي استان گلستان از صبح امروز پنجشنبه همزمان باسراسر كشور در دو حوزه انتخاباتي گرگان واقع در اداره كل فني و حرفه اي استان و دانشگاه آزاد اسلامي گنبد كاووس به صورت الكترونيكي در حال برگزاري است.

طبق برنامه، اين انتخابات تا ساعت ۱۷ عصر ادامه دارد و در صورت اتمام نشدن اخذ رای تمام داوطلبین با مجوز وزارت راه و شهرسازی ساعت اخذ رای تمدید مي شود.

شمارش آرا نيز پس از پايان انتخابات شروع خواهد شد.

در اين دوره از انتخابات ۵۶ نفر در ۶ رشته عمران، نقشه برداري، معماري، مكانيك، برق و شهرسازي نامزد شده اند كه از ميان آنان ۱۱ نفر با اخذ بالاترين راي به عنوان اعضاي اصلي و يك نفر در هر رشته به عنوان عضو علي البدل هيات مديره نظام مهندسي ساختمان استان براي مدت سه سال انتخاب مي شوند.

آمارهاي ثبت شده نشان داده كه بيش از ۶۰ درصد اعضاي سازمان نظام مهندسي گلستان در دوره هاي پيشين اين انتخابات، حضور داشتند.

نظر شما