شناسهٔ خبر: 13723 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مظاهریان در نشست‌خبري پنجمین نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی خبر داد:

مسکن اجتماعی کلید خورد/ هزینه ساخت مسکن اجتماعی از منابع داخلی دو وزارتخانه راه و رفاه/ سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بیش از ۱۰۰ پروژه مرتبط با مسکن

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن اجتماعی کلید خورده است گفت: سیاست ما در مسکن اجتماعی، حمایت از گروه‌هایی است که توان ارائه هیچ آورده‌ای ندارند و حتی بانک‌پذیر هم نیستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان بعدازظهر امروز چهارشنبه ۶ آبان در نشست خبری پنجمین نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسبته با اشاره به بحث سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بیش از ۱۰۰ پروژه مرتبط با مسکن و ساختمان که می‌تواند در قالب ایجاد شهرها و شهرک‌های جدید متبلور شود، گفت: شرکت‌های خارجی در ساخت و ساز مسکن مهر حضور دارند؛ ضمن اینکه هفته آینده نیز شرکت‌های سرمایه‌گذار کره‌ای به ایران می‌آیند و مذاکراتی در این باره خواهیم داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره مسکن اجتماعی اظهار کرد: طرح جامع مسکن، مسکن اجتماعی را نیز در بر گرفته است؛ در خصوص اجرای مسکن اجتماعی یک برنامه اقدام مشترک میان دو "وزارت راه و شهرسازی" و "تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی" تهیه و به امضای دو وزیر این وزارتخانه‌ها رسیده است.

وی با بیان اینکه در این برنامه اقدام مشترک فرآیندهای ساخت مسکن، تخصیص زمین، تأمین منابع مالی و نظارت بر اجرا نیز لحاظ شده، افزود: سیاست ما در مسکن اجتماعی، حمایت از گروه‌هایی است که توان ارائه هیچ آورده‌ای ندارند و حتی بانک‌پذیر هم نیستند؛ بانک‌پذیری به این معناست که هیچ اندوخته‌ای ندارند که در رهن بانک قرار دهند. به معنای دیگر می‌توان آنها را در دهک‌های یک و دوی درآمدی قرار داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ساخت مسکن اجتماعی در همه دنیا جزو وظایف دولت‌ها است، گفت: مسکن اجتماعی برای گروه‌هایی است که توانایی خانه‌دار شدن از محل پس‌انداز و دریافت تسهیلات ندارند.

مظاهريان با اشاره به شرایط فعلی اقتصاد و نظام بانکی کشور که توان ارائه تسهیلات ندارند، ادامه داد: اقتصاد خرد کشور ما در حوزه مسکن بانک‌محور است و بازار سرمایه تنها بخش اندکی از اقتصاد مسکن را تأمین می‌کند که آن هم در یکی دو سال اخیر فعال شده است بنابراین تا یکی دو سال آینده که وضع بانک‌ها از نظر منابع مالی بهتر شود، دو "وزارت راه و شهرسازی" و "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" تا حد امکان از منابع داخلی خود مسکن اجتماعی را می‌سازند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: پروژه مسکن اجتماعی کلید خورده است سازمان ملی زمین و مسکن "زمین" مورد نیاز را اختصاص داده، بنیاد مسکن نیز وظایف خود را در خصوص شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر آغاز کرده و تلاش می‌کنیم منابع بیشتری از سوی دو وزارتخانه "راه و شهرسازی" و "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" به این پروژه اختصاص یابد.

مظاهریان درباره برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان در استان‌ها گفت: یکی از جلوه‌های عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای در نظام مهندسی این بود که یک فرد در دو سوی یک میز می‌نشیند و هر دو طرف میز را نمایندگی می‌کند. مانند مشاوران املاک که هر دو سوی معامله را نمایندگی می‌کنند و شاید به همین دلیل باشد که شغل مشاور املاک در ایران مقبولیتی ندارد. عین همین موضوع در دوره‌های گذشته هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان اجرا می‌شد که اعضای هیئت مدیره همزمان عضو شهرداری یا شورای شهر هم بودند که امسال با آسیب‌شناسی مشکلات نظام مهندسی، جلوی این کار در هفتمین انتخابات هیئت مدیره گرفته شد.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اصلاح شده که بعد از اعلام نظر حقوقدانان درباره آن، برای تصویب به هیئت دولت می‌رود./

نظر شما