شناسهٔ خبر: 13731 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

حمزه‌ای در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی:

وزارت راه و شهرسازی حقوق مالکان باغات کن را اعاده می‌کند/ تاکید بر ممنوعیت تفکیک در باغات کن

مسعود حمزه ای مدیرکل دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی با اعلام تلاش وزارت راه و شهرسازی برای احقاق حق قانونی مالکان دارای پروانه احداث بنا در باغات کن گفت: وزارت راه و شهرسازی در یک فرآیند همکاری خط باغات را بر اساس حقوق مکتسبه موجود تدقیق می‌کند تا حقی از کسی ضایع نشود.

مسعود حمزه‌ای در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، درباره اجرای کامل فرمان رهبری در حفظ باغات کن که منجر به تصویب و ابلاغیه‌ای مبنی بر توقف ساخت و سازها در محدوده این اراضی شد، گفت: بنا به پیشنهاد شورای اسلامی شهر تهران و در اجرای فرامین مقام معظم رهبری در نشستی که همکاران وزارت راه و شهرسازی در اسفندماه سال گذشته داشتند، مصوبه‌ای از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب و ابلاغ شد با این مضمون که محدوده اراضی باغات کن به صورت کامل حفظ شود و برای این حفظ‌شدن مقرر شد هیچگونه تفکیک، افراز یا صدور پروانه‌ای در این منطقه صورت نگیرد.

مدیرکل نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی افزود: در اجرای همین موضوع مکاتبه‌ای با اداره ثبت داشتیم و ابلاغیه شورای عالی معماری و شهرسازی را به آن اداره فرستادیم که خوشبختانه ثبت نیز هماهنگی و همکاری خوبی داشت و بر همان اساس نیز اقدام کرد اما در برخی از موارد نادر مشکلاتی ایجاد شد که در صدد حل آنها هستیم.

حمزه‌ای درباره مشکلات پیش‌آمده در محدوده اراضی باغات کن گفت: موارد جزیی و استثنائاتی وجود دارد مثلا مالکانی باقی مانده‌اند که قبل از این مصوبه، پروانه ساخت دریافت کرده‌اند یا ساخت‌و‌سازهای نیمه کاره داشتند. برخی افراد ساختمان خود را ساخته بودند و نیاز به پایان کار داشتند که به همین منظور به ثبت مراجعه کرده و پیگیر حقوق خود شدند. برای رفع مشکل این عده که دارای حقوق قانونی هستند در حال حاضر کارشناسان موضوع را بررسی و تحلیل می‌کنند تا حقوق قانونی این دسته از افراد که بر اثر صدور پروانه و اجازه احداث بنا ایجاد شده رفع شود تا حقی از کسی ضایع نشود.

وی در تشریح سخنان خود با اشاره به اینکه تعیین خطوط کلی و چارچوب‌های کلان مشکلاتی را نیز به دنبال دارد گفت: طبیعتا با اعلام توقف ساخت و سازها در باغات کن و تعیین خطوط کلی و چارچوب‌های کلان برای این تصمیم مهم در باغات تهران، مشکلاتی جزیی به دلیل کارهای نیمه تمام پیش آمد. به همین خاطر وضعیت عده‌ای معدود که در این تصمیم بلاتکلیف ماندند تعیین تکلیف می‌شوند تا به حقوق قانونی خود برسند.

حمزه‌ای ادامه داد: دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی در یک فرآیند همکاری خط باغات را بر اساس حقوق مکتسبه موجود تدقیق می‌کند تا حقی از کسی ضایع نشود./

نظر شما