شناسهٔ خبر: 145540 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

اجرای بسته تشویقی کالبدی در ۱۰۶ شهر

محمدمهدی نوروزیان تحقق بسته تشویقی کالبدی و شناسایی محلات مشمول و غیرمشمول (موضوع بند ۱ و ۳ مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مبنی بر ضرورت تامین سرانه خدمات عمومی حداقل به میزان یک سوم سرانه مصوب و فضای سبز مقیاس محله و ناحیه جهت برخورداری از مشوق‌­ها) تاکنون در ۱۰۶ شهر در ۲۲ استان محلات مشمول مصوبه در حال احصا و یا در کمیسیون ماده ۵ مصوب شده است.

در راستای تحقق ماده ۱۲ قانون جهش تولید مسکن و استفاده از اراضی درون شهری در بافت فرسوده و سکونتگاه­های غیررسمی و همچنین تکلیف محوله مطابق بند (پ) مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران مبنی بر آسیب‌­شناسی موانع کالبدی و فضایی ناشی از اعمال ضوابط و مقررات طرح‌­های توسعه و عمران در بافت‌­های مذکور و ارایه سیاست‌های کالبدی متضمن تشویق نوسازی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، این شرکت با هماهنگی معاونت شهرسازی و معماری و سازمان شهرداری‌­ها و دهیاری­‌ها و با اخذ دیدگاه‌ها و نظرات صاحب‌نظران در حوزه آکادمیک، حرفه‌ای، مدیران مسئول و ساکنین و مالکان بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، نسبت به تدوین «سیاست‌­ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله­‌ای در بافت‌­های فرسوده و ناکارآمد شهری» اقدام کرد که شهریور سال گذشته در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید.

سیاست‌­ها و ضوابط تشویقی کالبدی مذکور به منظور تسریع و تسهیل نوسازی و ایجاد انگیزه برای توسعه‌­گران، سرمایه­‌گذاران و مالکان اراضی در  بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و در راستای ارتقای کیفیت محیطی و تامین خدمات مورد نیاز این محلات در چهارگروه بازآفرینی یکپارچه در مقیاس بلوک شهری، نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله‌­ای، نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری و نوسازی قطعات غیرقابل تجمیع در قالب افزایش تراکم، تسهیل در ضوابط پارکینگ، تسهیل در ضوابط معماری، اختلاط کاربری­‌ها و ... در نظر گرفته شده است.

همچنین در صورت ضرورت، امکان تدوین مشوق­‌های کالبدی بهسازی بافت­های فرسوده  و ناکارآمد خاص هر شهر در چارچوب سیاست­‌ها و ضوابط این مصوبه و با توجه به ساختار طرح جامع و شرایط ویژه هر شهر جهت تصویب در کمیسیون ماده ۵  نیز فراهم آمده است.

به منظور تحقق بسته تشویقی کالبدی و شناسایی محلات مشمول و غیرمشمول (موضوع بند ۱ و ۳ مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مبنی بر ضرورت تامین سرانه خدمات عمومی حداقل به میزان یک سوم سرانه مصوب و فضای سبز مقیاس محله و ناحیه جهت برخورداری از مشوق‌­ها) تا کنون در ۱۰۶  شهر در ۲۲  استان محلات مشمول مصوبه در حال احصا و یا در کمیسیون ماده ۵ مصوب شده است.

همچنین مصوبه «سیاست­‌ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ­ای در بافت‌­های فرسوده و ناکارآمد شهری» در ۵۸ شهر در ۱۶ استان در حال اعمال است و در ۷۵ شهر در ۱۹ استان نیز به منظور در نظر گرفتن شرایط زمینه­‌ای، بسته تشویقی بومی در حال تدوین و اجراست.

به منظور تشریح و ترویج سیاست‌های تشویقی شهرسازی و لزوم اجرایی شدن آن در شهرها با هدف افزایش میزان نوسازی مردمی مسکن در محلات فرسوده و ناکارآمد، جلسات متعددی با حضور مدیران و مسئولین در سطوح استانی و شهری، سرمایه‌گذاران و توسعه‌گران و ساکنان بافت‌­های فرسوده برگزار شده است.

علاوه بر این  به منظور رصد و پایش اقدامات شهرداری‌­ها در خصوص صدور پروانه نوسازی و اطلاع از تعداد واحد های مسکونی در حال نوسازی در محلات فرسوده و ناکارآمد شهری، سامانه ستادهای بازآفرینی شهری راه‌اندازی که از طریق این سامانه، امکان درج گزارش دوره‌­ای اجرای بسته تشویقی شهرسازی توسط شهرداری‌ها فراهم شده و تاکنون داده‌های مربوط به ۲۴ شهر در ۱۲ استان در سامانه مذکور درج شده است.

ستادهای بازآفرینی شهری برگزار شده جهت تشریح بسته‌های تشویقی، پاسخ به سوالات و رفع ابهامات

اجرای بسته تشویقی کالبدی در ۱۰۶ شهر

جلسات و نشست های برگزار شده جهت تشریح بسته‌های تشویقی، پاسخ به سوالات و رفع ابهامات با همکاری دبیرخانه انتقال تجارب مناطق مختلف کشور

اجرای بسته تشویقی کالبدی در ۱۰۶ شهر

جلسات و نشست های برگزار شده جهت تشریح بسته‌های تشویقی، پاسخ به سوالات و رفع ابهامات با همکاری ادارات کل راه و شهرسازی و شهرداری ها

اجرای بسته تشویقی کالبدی در ۱۰۶ شهر

* محمد مهدی نوروزیان، سرپرست دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شرکت بازآفرینی شهری ایران    

برچسب‌ها: