شناسهٔ خبر: 14575 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

نریمان در دومین گردهمایی مدیران عامل شرکت‌های عمران شهرهای جدید:

پرونده مسکن مهر شهرهای‌جدید نیمه نخست سال ۹۵ بسته می‌شود/ تهاتر زمین برای ایجاد مراکز آموزشی در شهرهای جدید

گردهمایی شهرهای جدید معاون وزیر راه و شهرسازی تهاتر زمین برای ایجاد مراکز آموزشی را از سیاست‌های شرکت عمران شهرهای جدید کشور عنوان کرد و گفت: تا پایان امسال تمام واحدهای مسکن مهر که از خدمات زیربنایی بهره مند هستند، تکمیل و به متقاضیان واگذار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گردهمایی مدیران عامل شهرهای جدید کشور که صبح امروز چهارشنبه ۲۷ آبان با حضور محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و محمود زمانی قُمی استاندار استان مرکزی به میزبانی شرکت عمران شهرجدید امیرکبیر (مهاجران ) با هدف بررسی عملکرد مسکن مهر و برنامه ریزی برای تکمیل و افتتاح پروژه‌های مسکن مهر و همچنین بررسی نتایج عملکرد ۶ ماهه اول سال جاری شرکت‌های تابعه در خصوص مصوبات گردهمائی اردیبهشت ماه برگزار شده است.

گفتنی است در این گردهمائی معاون عمرانی استاندار مرکزی و همچنین اعضای هیئت مدیره، معاونان مدیرعامل و مدیران کل شرکت مادر تخصصی نیز حضور دارند.

به گزارش ایرنا، محسن نریمان روز چهارشنبه در همایش مدیران عامل شهرهای جدید کشور در اراک با بیان این‌که پرونده مسکن مهر کشور در نیمه نخست سال آینده بسته و تمام واحدهای تعهد شده به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. افزود: براساس برنامه، تا پایان امسال تمام واحدهای مسکن مهر که از خدمات زیربنایی بهره مند هستند، تکمیل و به متقاضیان واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: بقیه این واحدها که به دلیل کمبود اعتبار هنوز در خدمات زیربنایی آن ها نواقصی وجود دارد، تا پایان نیمه سال آینده تکمیل می شود.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید گفت: براساس قانون، دولت در تامین اعتبار طرح مسکن مهر هیچ نقشی ندارد و تمام این اعتبارها از محل آورده مردم و تسهیلات بانکی تامین می‌شود و تکلیف دولت در این خصوص تامین زمین ۹۹ ساله واحدهاست.

نریمان بیان کرد: برابر تکالیف قانونی، دولت تنها می‌تواند در تامین زیر ساخت‌ها و محوطه‌سازی شهرهای جدید حضور داشته باشد که در این زمینه دولت یازدهم بر آن است تا با ایجاد برخی فرصت‌ها برای بخش خصوصی در اجرای خدمات زیربنایی و رفاه مردم بکوشد.

وی تهاتر زمین برای ایجاد مراکز آموزشی را از جمله سیاست‌های شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور عنوان کرد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور گفت: در طرح مذکور زمین برای مدرسه‌سازی و ایجاد مراکز آموزشی با دستگاه‌ها و بخش خصوصی در اختیار قرار می‌گیرد که شهر جدید پرند به عنوان نمونه موفق این طرح توانسته ۲۰ طرح آموزشی را به صورت نقدی و تهاتر ایجاد کند.

نریمان گفت: این شرکت در شهر جدید پردیس از طریق تهاتر زمین با برخی بانک‌ها توانسته حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل واحدها در اختیار مسکن مهر قرار دهد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور گفت: این شرکت به عنوان ایجاد کننده شهرهای جدید در کشور، استفاده از تجربه‌های دولت‌‌های قبل و کشورهای موفق در این حوزه را در دستور کار خود قرار داده تا با این روش شهرک‌های جدید در سراسر کشور و بر اساس روش های روز دنیا ایجاد کند.

نریمان ادامه داد: این شهرک‌ها از سیاست‌های دولت قبل که به صورت کاملا دولتی بود، فاصله گرفته و از ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی برای ایجاد شهرک‌ها بهره گیری می‌کند و بخش دولتی تنها بر روند اجرای کار نظارت دارد.

وی افزود: همواره در شهرسازی مسکن به عنوان یکی از نمادهای شهری مطرح است و دولت باید در کنار سایر خدمات زیربنایی به آن نیز توجه ویژه داشته باشد و اجرای آن باید توسط بخش خصوصی انجام شود.

استاندار استان مرکزی نیز در این نشست گفت: دو شهر جدید امیرکبیر و مهاجران در این استان نمونه‌های موفقی از نسل جدید شهرهای کشور هستند و هم اکنون تمام زیر ساخت‌ها و امکانات مورد نیاز برای مردم مهیا شده است

محمود زمانی قمی بیان کرد: شهرهای جدید به عنوان کانون‌های رشد و توسعه جدید باید با مطالعات علمی دقیق ایجاد شوند و چالش‌های خدماتی، رفاهی و معماری در آن‌ها حداقل باشد.

وی اظهار کرد: دو شهر جدید مهاجران و امیرکبیر با هدف پاسخگویی به سرریز جمعیتی اراک طراحی شده‌اند و نمونه‌های موفقی محسوب می‌شوند.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این استان با برخورداری از مفاخر موثر در تاریخ یکی از مناطق استثنایی و بهشت مفاخر ایران محسوب می‌شود و پدر علوم مختلف و دولتمردان و شخصیت‌های اثر گذاری در این استان حضور داشته‌اند.

زمانی قمی افزود: استان مرکزی در حوزه صنایع بزرگ و متوسط جزو استان‌های پیشرو در سطح کشور است که تنها پالایشگاه شازند با تولید روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین دو تا سه درصد نیاز بنزین کشور را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: هم اکنون حدود سه هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان مرکزی وجود دارد که فعالیت آن‌ها متاثر از سال‌های گذشته و وجود تحریم‌ها از وضعیت خوبی برخوردار نیست و تنها با ۴۰ درصد از ظرفیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

استاندار استان مرکزی گفت: بر اساس تحقیق‌های صورت گرفته تحریم‌‌ها بیشترین تاثیر را در به هم ریختگی اقتصادی و ایجاد مشکل برای صنایع به همراه داشته و بازار سرمایه و بوروکراسی اداری در رتبه‌های بعدی قرار گرفته است.

زمانی قمی بیان کرد: با موفقیت‌هایی که در پرونده هسته‌ای ایران به عنوان پیچیده‌ترین پرونده سیاسی جهان حاصل شده دولت بر آن است تا در شرایط پسا تحریم با فعال‌سازی ظرفیت‌های تعطیل صنایع زمینه اشتغال را در کشور فراهم کند.

وی ادامه داد: استان مرکزی با کسب رتبه هشتم کشور در تولید گندم و کسب رتبه‌های برتر در سایر محصول‌های باغی و کشاورزی از ظرفیت‌ها بالایی در تولید این محصول‌ها در کشور برخوردار است که مانند سایر استان‌ها از کمبود منابع آبی و مصرف آب رنج می‌برد.

استاندار استان مرکزی گفت: هم اکنون بیش از دو میلیون مسکن مهر در کشور وجود دارد که ۴۰۰ واحد آنها در شهر های جدید واقع شده است./

نظر شما