شناسهٔ خبر: 145838 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران خبر داد:

واگذاری زمین به ۱۷۵ متقاضی طرح جوانی جمعیت در مرحله دوم مازندران

شورای مسکن مازندران مدیرکل راه و شهرسازی مازندران گفت: در مرحله دوم واگذاری زمین به متقاضیان در طرح جوانی جمعیت ۲ هکتار جهت تحویل به ۱۷۵ متقاضی واجد شرایط مهیا شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (مازندران)، علی دیوسالار در سی‌امین جلسه شورای مسکن استان مازندران همزمان با دوازدهمین جلسه شورای عالی مسکن کشور که با حضور رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی(به صورت برخط)، احمد توکلی سرپرست معاونت عمرانی استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد اظهار کرد: با توجه به برنامه های ابلاغی وزارت راه و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی مازندران برنامه ریزی و مدیریت احداث ساخت ۱۵۵ هزار واحد مسکونی در شهرهای استان در طول چهار سال مسئولیت دولت سیزدهم را با محوریت خانه دار کردن اقشار فاقد مسکن با تامین زمین و تسهیلات ساخت در دستور کار قرار داده است.

وی بیان کرد: طرح نهضت ملی مسکن مهمترین برنامه عمرانی در دولت سیزدهم و بزرگترین پروژه اجرایی حوزه مسکن پس از انقلاب اسلامی است.

دیوسالار با اشاره به اینکه این طرح با اولویت قرار گرفتن اقشار نیازمند مورد حمایت کمیته امام خمینی (ره) و بهزیستی و همچنین خانوارهای دارای بیش از سه فرزند در راستای قانون حمایت ازخانواده و جوانی جمعیت در حال اجرا است، تصریح کرد: با تولید ۱۵۵ هزار واحد مسکن تا افق ۱۴۰۴ در چهار بخش سهمیه مسکن حمایتی ۳۶ هزار واحد، سهمیه خودمالکی ۶۰ هزار واحد، سهمیه باز آفرینی ۱۵هزار واحد و سهمیه روستایی ۴۴ هزار واحد است که در صورت تحقق بخش اعظم مشکل تامین مسکن مرتفع خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان مازندران را در چهار قالب حمایتی، خودمالک، بازآفرینی و روستایی در حال اجرا دانست و گفت: در قالب طرح حمایتی تاکنون ۱۳۲ هکتار معادل ۱۳ هزار واحد زمین تامین ، ۸ هزار و ۵۶۳ واحد حمایتی، ۹ هزار و ۹۴۷ واحد خودمالک، ۴ هزار و ۶۴۶ واحد بافت فرسوده و ۱۲هزار و ۳۱ واحد روستایی که جمعاً شامل ۳۵ هزار و ۱۸۷ واحد مسکونی در مرحله اجرای عملیات ساختمانی قرار دارد.

این مسئول یادآور شد: ۴ شهرک مجموعاً به مساحت ۶۳۰ هکتار معادل ۵۰ هزار واحد تامین که شورای برنامه ریزی استان تصویب و در شرف طرح درصحن دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارد.

دیوسالار با بیان اینکه در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، در فاز اول یک هکتار به ۸۸ متقاضی واجد شرایط این طرح زمین تخصیص داده شد، گفت: در فاز دوم ۲ هکتار جهت تحویل به ۱۷۵ متقاضی واجد شرایط مهیا شده است.

وی افزود: از ۱۱۰ هکتار برنامه آماده سازی سال ۱۴۰۲ اداره کل راه و شهرسازی برای زمین های حمایتی استان، ۵۸ هکتار از زمین ها با اعتباری به میزان ۳۰ میلیارد تومان در حال آماده سازی فاز اول قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران، افزود: در همین راستا و پس از تشکیل ۲۹ جلسه شورای مسکن استان با حضور استاندار،۴ هزار و ۲۹۰واحد که از این تعداد هزار و ۸۶ واحد مسکن مهر، هزار و ۸۳۶ واحد خودمالک، ۲۰۹ واحد بازآفرینی و هزار و ۳۴۸ واحد روستایی در هفته دولت به صورت همزمان با سراسر کشور افتتاح شد.

این مسئول به مسکن ملی در قالب طرح خودمالک اشاره کرد و گفت: تعداد ۲۳ هزار و ۹۲۴واحد درخواست در سامانه جامع طرح نهضت ملی مسکن ثبت شد که ۹ هزار و ۱۶۱واحد انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات انجام شده است.

دیوسالار با اشاره به اینکه در استان مازندران مجموعاً تعداد ۴۸ شهر دارای محدوده مصوب بازآفرینی به مساحت ۸۰۰۰ هکتار دارد که به ۳ نوع بافت ناکارآمد میانی(بافت فرسوده)، بافت تاریخی و سکونتگاه غیر رسمی تقسیم می شود، خاطرنشان کرد: در همین راستا بسته‌های تشویقی توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ شد که در حال ارائه توسط شهرداری ها به ساکنین این مناطق ۳ گانه است.

وی افزود: همچنین هزار و ۳۰۰ واحد درخواست تسهیلات در سامانه تسهیلات بافت فرسوده ثبت شد که هزار و ۳۹ واحد انعقاد قرارداد و پرداخت انجام شد.