شناسهٔ خبر: 145946 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در مراسم روز دریانوردی اعلام کرد؛

اتصال بنادر رجایی و کاسپین با افتتاح راه‌آهن رشت - کاسپین تا ۳ ماه آینده

ببینید| گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با حضور وزیر راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اجرای شعار ایران راه گفت: احکام خوبی در سند  اقتصاد دریا محور و برنامه هفتم توسعه تدوین شده است، تلاش می‌کنیم تا سه ماه آینده با  افتتاح راه‌آهن رشت - کاسپین، بندر شهید رجایی به دریای شمال و بندر کاسپین متصل شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، سه شنبه شب چهارم مهرماه در مراسم روز دریانوردی گفت: ۵۰ سال رعایت محیط‌زیست دریایی به عنوان پروتکل بین‌المللی حائز اهمیت است که ایران به آن پاینده بوده و هست.

وزیر راه و شهرسازی بر اهمیت حمل ونقل ترکیبی و استفاده از آن در بنادر تاکید کرد و گفت: با توجه به موضوع اقتصاد دریا محور و موقعیت جغرافیایی و سیاسی ایران و وجود مرزهای دریایی در شمال و جنوب کشور وضعیت درآمد ارزی ایران از این موقعیت مناسب نیست که باید آسیب‌شناسی شود و راهکارهای  برون رفت از وضعیت موجود توسط صاحب نظران ارائه شود.

وی بهره مندی از ظرفیت‌های خدادادی کشور را برای نسل‌های آینده حائز اهمیت دانست و گفت: ایران سرزمین فرصت‌های ترانزیتی و لجستیکی است. بنابراین ایران هم راه و هم راه حل است به این معنا که ایران گذرگاه اصلی عبور کالاهای اصلی از شمال و جنوب کشور است و همچنین باید فرصتی ایجاد شود تا عبور کالاهای اساسی سایر کشورها از مرزهای ایران محقق شود.

وی با اعلام اینکه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های هفتم توسعه برنامه توسعه کریدورهای شمال و جنوب است، گفت: باید تلاش کنیم تا اتصال ریلی بین دریای شمال و جنوب شکل گیرد. 

خط ریلی رشت- کاسپین تا ۳ ماه آینده تکمیل می‌شود

وی افزود: هدف‌گذاری کرده‌ایم که خط ریلی  رشت -کاسپین تا سه ماه آینده تکمیل شود، با تکمیل این خط ریلی بندر شهید رجایی در جنوب به بندر کاسپین در شمال متصل می‌شود و به این ترتیب ظرفیت حمل کالا افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: کشورهای همسایه نگرانی‌های از تحریم دارند اما تمایل به همکاری با جمهوری اسلامی ایران در آنها افزایش یافته است. 

وی با اشاره به اینکه احکام خوبی در سند  اقتصاد دریا محور و برنامه هفتم توسعه تدوین شده است، گفت: تا سه ماه آینده با افتتاح راه‌آهن رشت - کاسپین از بندر شهید رجایی به دریای شمال و بندر کاسپین متصل می‌شویم.

قرارداد بلندمدت بهره‌برداری چابهار با هندی‌ها به زودی امضا می‌شود

وی با تأکید بر اینکه چاره‌ای جز تکمیل خط آهن چابهار- زاهدان - یونسی - بیرجند - سرخس نداریم، گفت: قرارداد بلندمدت بهره‌برداری چابهار با هندی‌ها به زودی امضا می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:‌ باید اولویت حمل کالا با ریل در دستور کار قرار گیرد و در همین راستا اسکله رو-رو ریلی بندر امیرآباد تا یک سال آینده تکمیل می‌شود.

بذرپاش گفت: هر بخشی از ظرفیت‌های بندری را حاضریم به بخش خصوصی داخلی یا بیرونی با رعایت مقررات واگذار کنیم.

بذرپاش با تاکید بر اینکه ایجاد و توسعه شهرک‌های ساحلی اجرایی می‌شود، توضیح داد: ایجاد ۲۷ شهرک ساحلی در مسیر سواحل جنوب کار بزرگی است. شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی هم باید به سمت حمل و نقل ترکیبی سوق یابند. 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اقتصاد دریایی می‌تواند به اندازه نفت برای آیندگان تولید ثروت کند.