شناسهٔ خبر: 146336 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرساز خبر داد

ساخت خوابگاه‌های متاهلی به زودی اجرایی می شود

وزیر در جمع وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: برای ساخت مسکن و خوابگاه‌های متاهلی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، توافق انجام شده و به زودی اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم آیین اهدای زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر در استان تهران در خصوص همکاری دستگاه‌ها برای واگذاری اراضی به طرح نهضت ملی مسکن، گفت: طبق ماده ۱۰  قانون جهش تولید مسکن، چنانچه وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد، زمینی امکان ورود به چرخه ساخت و ساز دارد به چرخه تولید مسکن وارد می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مجتمع‌سازی تنها در شهرهایی که زمین وجود ندارد و متقاضی فراوان است انجام می‌شود، گفت: در استان‌های دارای زمین برای ساخت مسکن به شکل تک طبقه، حیاط دار و کم تراکم برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به دیگر برنامه های وزارت راه وشهرسازی در خصوص ساخت خوابگاه های متاهلی و ساخت مسکن برای اعضای هیات علمی افزود: برای ساخت مسکن و خوابگاه‌هایی متاهلی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، توافق انجام شده و به زودی اجرایی می شود.

 بذرپاش گفت: در گام بعدی توافق با وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد و همچنین وزارت بهداشت درمان و علوم پزشکی در برنامه است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تاکنون بیش از ۳۲ هزار قطعه زمین در قالب قانون جوانی تحویل متقاضیان شده که ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه مربوط به استان تهران است و تلاش می شود به ۷۰ هزار نفری که در مرحله نخست در سامانه ثبت نام کرده اند این اراضی تا پایان سال تحویل شود. 

بذرپاش گفت: همه تلاش ما این است که به تمامی متقاضیانی که در سامانه ثبت نام می کنند پاسخ داده شود که رقم آن در حال افزایش است. مبالغ آماده سازی اراضی هم در حال تامین است و برای ۳۲ هزار قطعه این اتفاق افتاده است.

بذرپاش گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان  امسال بخش زیادی از اراضی را در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت تحویل دهیم که مابقی واگذاری اراضی در سال آینده انجام شود.  

وزیر راه و شهرسازی گفت:  در برخی شهرها که مشکل زمین داریم، چنانچه به میزان مورد نیاز در این شهرها زمین وجود نداشته باشد از متقاضیان می خواهیم که به نزدیک ترین شهرها و روستاهای مجاور این شهرها مراجعه کنند. مانند شهرهای شمالی کشور که طبق درخواست خود اراضی مجاور را انتخاب کنند. 

وی همچنین درباره این که اگر شاخص‌های اقتصادی بهبود یابد نیازی به امکانات خانوار در قالب این طرح وجود ندارد، گفت: همه تلاش ها باید این باشد که تورم کاهش و شاخص های اقتصادی بهبود یابد. همه تلاش ما در مجلس و دولت همین است. ما هم به عنوان دسنگاه مسئول موظف به تامین مشوق های پیش بینی شده در قانون هستیم و باید تلاش کنیم. اصلاح شاخص های کلان حتما اثر می گذارد و فرهنگ سازی اثر متفاوت تری دارد.

وی همچنین اظهار داشت:  اراضی که تشخیص داده می شود مناسب نهضت ملی است باید در اختیار وزارت راه قرار گیرد. در هر جایی که زمین تعلق گیرد نهضت ملی مسکن اجرا می شود.