شناسهٔ خبر: 146761 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان اعلام کرد؛

تامین زمین برای ۸۲۰ متقاضی طرح جوانی جمعیت در لارستان

آيين واگذارى ٥٠٢ قطعه زمين در پويش پيامبر رحمت (ص) مدیرکل راه و شهرسازی لارستان گفت: بیش از ۲ هزار و ۳۲۰ متقاضی در هفت شهرستان تحت پوشش داشته‌ایم و این موضوع به خوبی حمایت شده است. تایید نهایی ما در حوزه جوانی جمعیت حدود ۸۴۰ نفر تا امروز بوده است که خوشبختانه زمین برای ۸۲۰ نفر از آن‌ها تاکنون تامین شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (لارستان)، حسن شبانی مدیرکل راه و شهرسازی لارستان در آیین واگذاری ۵۰۲ قطعه زمین از ماده ۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" که در سالن همایش‌های این اداره‌کل برگزار شد، با تبریک ماه ربیع‌الاول و میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعفرصادق (ع) اظهار کرد: قانون حمایت از جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۱ برای حمایت از فرزندآوری و جوانی جمعیت مصوب شد. دولت حداقل هزینه و کمکی که می‌توانسته، در این زمینه انجام داده است و ما اعتقاد داریم که باید بیش از این‌ها هم حمایت شود. 

شبانی ادامه داد: بیش از ۲ هزار و ۳۲۰ متقاضی در هفت شهرستان تحت پوشش داشته‌ایم و این موضوع به خوبی حمایت شده است. تایید نهایی ما در حوزه جوانی جمعیت حدود ۸۴۰ نفر تا امروز بوده است که خوشبختانه زمین برای ۸۲۰ نفر از آن‌ها تاکنون تامین شده است. 

وی افزود: امروز، به صورت نمادین، قرارداد واگذاری زمین را به ۵۰۲ نفر به میمنت میلاد پیامبر اکرم اهدا می‌کنیم، تقریبا تا ۲۰۰ متر می‌توانیم زمین مجانی در اختیار متقاضیان طرح جوانی جمعیت قرار دهیم؛ قانون می‌گوید اگر بیشتر از ۲۰۰ متر شد دو راه وجود دارد، یا متقاضی مابه‌تفاوت متراژ به قیمت کارشناسی را به صورت نقدی واریز کند و ۲۰۰ متر زمین هم به صورت مجانی به وی تحویل داده شود، یا اگر متقاضی بضاعت مالی نداشت و نمی‌توانست هزینه بیش از ۲۰۰ متر را بپردازد در فازهای بعدی موظفیم زمین ۲۰۰ متری تامین و تحویل متقاضیان دهیم. 

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان خاطر نشان کرد: آماده‌سازی زمین به قیمت روز برعهده متقاضی است، اما دو سال تنفس دارد و ۸ سال هم قسطی است. اگر کسی توان مالی در بحث متراژ بالای ۲۰۰ متر نداشت صبر کند تا زمین ۲۰۰ متری برایش تامین کنیم، اگر اراضی بالای ۲۰۰ متر باشد از نظر قیمت و ارزش بیشتر از ۲۰۰ متری است. 

وی گفت: متقاضیان زمین برای طرح جوانی جمعیت باید در «سامانه سمن» ثبت‌نام کند، البته ممکن است افرادی در برخی از شهرها نتوانند ثبت‌نام کنند، دلیلش هم این است که رشد جمعیتی آن شهر بالای دو و نیم درصد است؛ این در حالی که این رشد باید دو و نیم درصد یا کمتر از دو و نیم درصد براساس آمار کشور باشد. 

شبانی یادآور شد: در بحث فرم ج، متقاضیان می‌توانند هم از طرح نهضت ملی مسکن استفاده کنند و هم از بحث ۲۰۰ متر، یعنی اگر فرم ج قرمز باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند، ضمن اینکه همزمان عده‌ای که تا قبل از این تاریخ برای طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده بودند می‌توانند استفاده کنند، کسانی که بعد از این تاریخ تقاضا کردند الآن نمی‌توانند هر دو زمین را بگیرند، ولی در بحث ساخت و وام می‌توانند به صورت خودمالک ۵۵۰ میلیون وام بگیرند و شروع به ساخت کنند.