شناسهٔ خبر: 14681 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

لغو قرارداد برخی پروژه‌ها در کیش/ اسکان موقت تهدیدی بزرگ برای کیش / بازپس‌گیری زمین‌ها

پیروز حناچی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با اشاره به حجم گسترده ساخت و ساز در جزیره کیش گفت: قراردادهای برخی از پروژه‌های ساخت و ساز در منطقه آزاد کیش به توصیه شورای عالی شهرسازی و معماری لغو شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی اظهار کرد: حتی برخی از زمین‌هایی که در این منطقه برای ساخت و ساز واگذار شده بود با لغو قراردادهای مربوطه، زمین‌ها پس گرفته شد.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جزیره کیش طرح جامع مصوبی داشت که مسئولان را متوجه آن کردیم، به ایرنا گفت: در این طرح، اسکان موقت در این منطقه سهم کمتری داشت در حالی که در برنامه ریزی ما، اسکان دایم بود.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته اسکان موقت بخش عمده‌ای از ظرفیت های کیش را به خود اختصاص داد، این مساله را تهدید بزرگی برای جزیره کیش دانست و گفت: این مساله هرگونه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری این منطقه را تحت تاثیر قرار می داد.

حناچی به موضوع دریاخواری نیز اشاره و تاکید کرد: ما مخالف خشک کردن دریا هستیم؛ هرچند در برخی از نقاط جهان به علت ضرورت، برخی از پروژه‌ها روی زمین‌هایی که از محل خشک شدن آب دریا استحصال شده انجام می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خشک کردن آب دریا نباید برای انتفاع شخصی انجام شود، گفت: این درحالی است که دولت قطر درصدد است فرودگاه جدید دوحه را پس از خشک کردن دریا بر روی زمین های آن احداث کند و یا اینکه برخی از پروژه های توسعه بنادر با استفاده از خشک شدن آب دریا عملی می شود.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری خاطرنشان کرد: مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش به توصیه های این شورا توجه کرده و تاکنون تعدادی از قراردادهای واگذاری زمین به احداث برخی از پروژه ها در این منطقه لغو شده است.

جزیره کیش با ۹۰ کیلومتر مربع مساحت یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس است که در ۱۸ کیلومتری کرانه جنوبی ایران واقع شده است./

نظر شما