شناسهٔ خبر: 15057 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

خریداران فرابورسی مسکن از مرز یک میلیون خانوار گذشت

شهر آپارتمان مدیریت امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: با ورود ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر به فرایند معاملات اوراق تسهیلات مسکن، تعداد استفاده‌کنندگان از این اوراق از مرز یک میلیون نفر گذشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سمات، در معاملات آبان ماه گذشته فرابورس ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر با خرید ۷۴۰ هزار و ۸۴۲ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، وارد فرایند خرید مسکن شدند تا تعداد استفاده کنندگان از این اوراق به رقم یک میلیون و ۱۶ هزار نفر برسد.

بر اساس این گزارش، با صدور ۲۴  هزار و ۱۰۰ کد سهامدار جدید در ماه گذشته، جمعیت سهامداران بازار سرمایه به رقم هشت میلیون و ۵۶۴  هزار نفر رسید.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می شود.

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد (تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می‌توانند به شرکت های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

شورای پول و اعتبار اوایل خردادماه گذشته سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد، اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس‌انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد./

نظر شما