شناسهٔ خبر: 151254 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

۱۹ درصد از ترددهای جاده‌ای در استان مرکزی مربوط به ناوگان سنگین است

تردد رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با اشاره به تردد بیش از ۲۲ میلیون خودرو در شبکه راه‌های استان در یک ماه اخیر گفت: ۱۹ درصد از ترددهای ثبت شده در جاده‌های استان مربوط به ناوگان حمل و نقل سنگین است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان مرکزی، میثم سیفوری رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با بیان اینکه ۷۰ دوربین مجهز به سامانه ترددشمار آنلاین در ۷۰ محور مواصلاتی استان فعال هستند، اظهار کرد: بیش از ۲۲ میلیون تردد در آبان ماه سال جاری در شبکه راه‌های استان توسط دوربین‌های ترددشمار برخط ثبت شده است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با بیان اینکه ۱۹ درصد ترددها مربوط به وسایل نقلیه سنگین بوده است، ادامه داد: عبور این‌گونه وسایل در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد کاهش داشته است.

سیفوری ادامه داد: در این بازه زمانی تردد اتوبوس ها در محورهای شریانی استان ۱۶۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه بوده و نسبت به مدت مشابه ۷ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه خودروهای ورودی به استان نیز ۵ میلیون و ۶ هزار و ۴۲۶ مورد بوده است؛ اضافه کرد: ۵ میلیون و ۳۹ هزار و ۱۸۱ خودرو نیز از استان خارج شدند؛ ورودی و خروجی‌های خودرو به استان به ترتیب ۳ و ۸ درصد افزایش را تجربه کرده است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی همچنین تعداد ورود خودروهای عبوری به مرکز استان (شهرستان اراک) را دو میلیون و ۲۸۸ هزار و ۸۰۶ تردد برشمرد و ادامه داد: در این مدت دو میلیون و ۲۴۷ هزار و ۱۳۱ خودرو نیز از اراک خارج شدند که در هر دو بخش ورود و خروج به ترتیب یک درصد و ۳ درصد کاهش داشته است.

سیفوری با بیان اینکه ۶۱ درصد ترددهای ثبت شده مربوط به خودروهای غیربومی است یادآور شد: ۷۰ درصد خودروهای سواری سبک عبوری کمتر از یک روز در استان توقف داشته‌اند؛ ماندگاری وسایل نقلیه عبوری در استان یک تا ۳ روز ۱۴ درصد، ۳ تا ۷ روز ۹ درصد و یک تا ۳ هفته نیز ۷ درصد بوده است.

وی همچنین با اشاره به تخلفات ثبت شده توسط دوربین های هوشمند جاده‌ای افزود: ۹۰ درصد تخلفات ثبت شده مربوط به خودروهای شخصی و بیشترین تخلف سرعت در محورهای سلفچگان-اراک با ۷ درصد و آزادراه همدان-ساوه با ۶ درصد رقم خورده است؛ میانگین سرعت در راه های استان نیز ۸۴ کیلومتر بر ساعت است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی ادامه داد: بیشترین ترددهای ثبت شده نیز در محورهای اراک-سلفچگان، آزادراه تهران–ساوه و سلفچگان-اراک است.

به گفته وی استان مرکزی سومین استان پرتردد کشور است.